This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

WTCC/BTCC



 

Am vazut eu ieri, live, pe sarite. Mi-e si rusine sa spun cat de umilita e Honda de Citroen.
2015 va fi la fel de plictisitor dpmdv, ca si 2014...adica Lopez + Citroen = win, win.



Reply



 

Se vede clar o diferenta de putere a motorului intre Citroen si Honda. Stie cineva ce putere are C-Elysée-ul?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

cel de 2014 avea:

Engine Type : S4 1598 cc | 97.5 cu in. | 1.6 L.
380 BHP (279.68 KW) @ 6000 RPM
295 Ft-Lbs (400 NM) @ 4500 RPM
Bore : 82.0 mm | 3.228 in.
Stroke : 75.5 mm | 2.972 in.



Reply



 

Si Civicul?



Reply



 

Civicul se comporta de parca n-ar avea mai mult de 6 cai..da' frumosi...Icon_biggrin



Reply



 

Civicul cred ca are 300+, de aici se vede diferenta.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Aici care e limita de cilindree?



Reply



 

Ambele motoare sunt de 1.6, deci probabil aia e limita.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Asta este ultimul post in jurnalul gasit la Honda pe site. Link

Quote:Currently, all other manufacturers and teams have announced their horsepower as over 380, so we are in development to also aim for over 380.

Acum daca au reusti sau nu e alta intrebare. In a doua cursa postata de Razvan daca dati la 27:12 o sa vedeti clar cum pe linie dreapta Citroenul pleaca de langa Civic.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

asta in conditiile in care citroen n-are nici un model cu motorizare decant-capabila.
las' ca are honda masina de serie tare.....scumpa Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Nu mai fi asa de carcotas.
link
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Să vă văd eu conducând sitroen...



Reply



 



Reply



 

yula, cred ca l-au bagat in ultimii ani. cand m-am uitat eu la ei, cele mai tari motoare erau diesel oricum, la 1.6 - 200 cai e de pluton, si coreenii au asa ceva.
spirla e ca iau bataie de la unii care vand masini de paine si de instalatori. asta inseamna ca departamentul lor racing e de kko.
stai sa inceapa F1 Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Dacă atunci l-au introdus înseamnă că lucrau de mult la el. Nu contează că scoate 200CP contează că au o bază de test. Honda a trebuit să facă motorul de la 0 și cred că încă lucrează la dezvoltarea lui.
Nu zice nimeni că divizia racing la Honda nu a lăsat-o mai moale de când a dat recesiunea în 2008 dar nici să dai vina pe orice numai că nu-ți convine ție
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

pai cum dau vina pe orice frate? pe orice e sub standard. standard de pret, de calitate de performanta, de...concurenta.
au venit aia cu sevroletu ala de carton si si-au facut treaba.
au venit aia de la citroen si isi fac treaba.
honda se toooot cazneste fara rezultat, cu pretentii DECLARATE. pai normal ca nu-mi convine, tie iti convine?
noi traim cu laurii trecutului (f important de altfel). cand ma uit la motorul meu de pe crx si apoi la ala de pe vw ma prapadesc de ras. honda era la ani lumina.
rezultatele honda in motorsport in ultimii ani (exceptie motogp, unde am impresia ca se duc toti banii) sunt echivalente cu cele ale hyuhdai in wrc: incercam sa facem o masina campioana, vedem daca ne iese.

ideea e ca daca nu faci traba serios, lasa draku pretentiile motorsport si axeaza-te pe alta nisa. altfel, daca insisti si esti mediocru, devi penibil, in cazul nostru, iti bati joc si iti distrugi toata istoria.
prefer sa aiba o masina capabila de serie si atat, decat sa isi mai masoare fortele in competitii fara rezultat.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



The following 1 user says Thank You to LIVIU_CTS for this post:
  • vtin
Reply



 

Cum mă fără rezultat când au dominat 2013? Că nu au dominat anul trecut sau anul ăsta e altă treabă. Poate au vrut să țină motorul în aceeași specificație pentru a testa o variantă de stradă și nu pentru a câștiga cursele.
Să nu uităm că motor sportul e pentru dezvoltare și nu pentru a câștiga tot timpul.

Și apoi videoul ăsta:
http://youtu.be/1bPzCZCmMfQ
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

pai in 2013 au concurat doar cu Lada fiind singura echipa sustinuta de uzina, altfel chevy-urile private i-au batut la greu. La piloti n-au avut nici o sansa, ba mai mult au avut doar un pilot in primii 5. Am zis este anul de dezvoltare, la anu o sa fie in top.

2014, a venit citroen new entry si i-a batut si pe ei si chevy-urile de n-au avut treaba. Au avansat totusi, pentru ca au batut chevy-urile private (care au stat pe loc) fata de 2013, avand ultimii 3 piloti din primii 6, culmea pe 4 fiind un Michelisz din echipa privata nu cea de uzina.
2015 speram sa fie aproape de citroen, dar nu prea par. Personal ma asteptam la mai mult de la uzina Honda.

Si-au cam dat cu stangu in dreptu in competitia asta, macar in BTCC privatii au facut treaba buna si au avut o masina competitiva.




Reply



 

btcc civic

[Image: CAS-p2wUUAAzt7A.jpg:large]

[Image: 16220603854_9eeeb79730_o.jpg]

[Image: 16842958155_2bd9c8a71f_o.jpg]

[Image: 16843007871_68b07c7a75_o.jpg]

[Image: 16636764677_30dfb94c3d_o.jpg]

[Image: 16221718834_001ca94e8e_o.jpg]



Reply



 



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.