This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

VW acuzată că a măsluit emisiile



 
#1

.... cred ca la sfarsitul anului VW spune "pa" in WRC ....



Reply



 
#2

Daca e sa fie amendati cu suma care se vehiculeaza atunci cred ca se vor retrage sigur.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#3

pt mine ce au facut ei echivaleaza cu restrictorul-iris al alora de la toyota in urma cu ceva vreme. numai ca toyota au inselat la curse, astia pe tot mapamondul.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#4

yep the shit hit the fan big time ! 

pe langa penal, amenda si recall-uri sa te tii si procese civile prin state, ca alora le place la tribunal Icon_smile


Volkswagen stunned investors Tuesday by admitting that the problem was much bigger than that: internal investigations had found significant discrepancies in 11 million vehicles worldwide.
"Millions of people all over the world trust our brands, our cars and our technology. I am deeply sorry we have broken this trust," said CEO Martin Winterkorn. "I would like to make a formal apology to our customers, to the authorities, and to the general public for this misconduct."
The company set aside 6.5 billion euros ($7.3 billion) to cover the cost of recalls and other efforts to limit the damage, trashing its profit forecast for the year in the process.
Shares in Volkswagen (VLKAY) plunged 17% Tuesday, after suffering a similar crash Monday. About a third of the value of the group has been wiped out in two days, causing big losses for major shareholders such as Qatar.

CNN - VW scandal



Reply



 
#5

...poate duce si la separarea brand-urilor in grup.
...  daca o scot la liman insa, .... no comment   Icon_yikes



Reply



 
#6

In acest moment ei practic nici nu aveau voie sa vanda acele masini in USA, pentru ca nu indeplineau de fapt normele, asa ca e posibil sa ii oblige sa inlocuiasca toate acele masini oare?



Reply



 
#7

deci masinile respective nu sunt eligibile pt circulatia in US?



Reply



 
#8

nu cred, s-ar putea sa respecte totusi normele de poluare, dar faptul ca softul era instalat ca sa pacaleasca si sa vanda e problema. Acu inselatii o sa ceara si pe masa si pe tasu. Cand au concurat direct cu nush ce motor de la alfa, sefu italienilor a zis ca trebuie sa aiba technologie extraterestra or sa fie o greseeala pentru nu ca nu se poate fizic sa obtina asa ceva cu motorul ala Icon_smile



Reply



 
#9

si eu citisem la italieni ca cei de la alfa au spus asta in urma cu ceva ani.
ii va costa mult mai mult decat "resoftarea'. ei au vandut o fictiune. adica o masina cu niste parametrii declarati mincinos. respectand acele norme motoarele nu ar fi avut aceiasi cp si nm, deci au inselat cumparatorii, concurenta , deci toata piata. asta in procese vor aduce despagubiri....nu imi bate mintea pana acolo sa imi imaginez ce inseamna asta.....om vedea.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#10

Pai nu sunt eligibile, au înșelat la testele obligatorii care se făceau cand vroiau sa introducă un model nou pe piața din America, daca ieșeau direct noxele corecte nu ar fi putut introduce modelul pe piața de acolo.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Reply



 
#11

da-i incolo...  

oricum generatia noua de diesel e foarte foarte complexa fata de motoarele de benzina pe partea de gestiune electronica.  

o parte din sisteme (injectie directa) s-au implementat si pe benzina  (DI-FSI common rail pe benzina cu strategie de injectie - pilot - main - post injection in one event ).  
aceste sisteme s-au implementat pe motoare cu compresie mai mare si permit gestiunea injectiei foarte eficient.  temperaturile in cilindru sunt altele, AFR si timpii de injectie sunt total diferiti fata de un sistem conventional.  

http://wikicars.org/en/Fuel_Stratified_Injection

Honda au studiat injectia directa inca din 1970 insa pe vremea aia nu exista inca sistemul common rail in forma pe care o stim.
se lucra la el in Elvetia prin 1976, insa forma definitiva a fost dezvoltata de Magnetti Marelli/Fiat dupa 1980 si implementata doar prin anii 00, dupa cei de la PSA / Siemens facut injectoarele piezo electrice care au permis gestiunea optima a sistemului.
Mitsu au facut primii in DI pe benzina folosind tehnologia din acele vremuri.

Ma mir ca Honda nu a implementat pe seria motoarelor R asa ceva. Ma gandesc ca au facut-o din ratiune de costuri si au folosit o strategie bazata pe dinamica gazelor in cilindru gestionata de vtec care de aceasta data e folosit din ratiuni de economie combustibil si noxe mici Vs performanta.
un alt detaliu la seria R e ca circuitul EGR este preluat dupa catalizare prin tub extern ,  ceea ce e foarte ok.

una peste alta toate astea palesc in fata motorului electric. 2 motoare , direct drive pe punte si ciao. 
cand se va gata petrolul si vor scoate tehnologia militara la vedere , om vedea  Icon_smile








ai facut demersurile pt recuperarea taxei cu legea noua sau ai facut proces?



Reply



 
#12

ministrul german al transporturilor a decalrat ca vw a "trucat" si masinile de europa, motoarele tdi de 16. si 2L. se fac cercetari in continuare si asupra altor constructori. vor reveni cu detalii.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#13

Oare câți alți producători își rod unghiile acuma?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#14

asa stiam si despre consumul de combustibil ireal din declaratiile constructorilor, cel real, mai mare, ar da alte noxe . vedem, oricum ar trebui sanctionati drastic, practic au furat alti producatori. pe de alta parte, mie greu sa cerd ca cineva se risca sa puna in pericol atatea locuri de munca. un recul mare financiar s-ar vedea imediat in inchideri de fabrici.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#15

Inca nu se câștiga pe legea noua, asa ca mai astept, nu am ce face Icon_sad


Sent from my iPhone using Tapatalk



Reply



 
#16

http://jalopnik.com/volkswagen-launches-...1733263492
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#17

http://jalopnik.com/vws-diesel-cheating-...1733348111
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#18

Nici nu mă surprinde...

http://www.theregister.co.uk/2015/09/28/...ons_tests/

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#19

"Attention is now going to be paid to other cars under the Volkswagen Group's umbrella. The car behemoth owns Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, SEAT, Skoda, and Volkswagen" - oare Bentley si Bugatti au pus si ei softul magic? Icon_biggrin Pare'se ca si modelul meu ar fi pe lista din ce vedeam aseara la stiri... si-o iau clar peste ochi cu scandalul asta, o sa mai fluiere Toyota mult si bine pe locul 1 la producatori Icon_smile
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 
#20

cauta-ti avocat Icon_razz



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.