This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Utilizare Kpro de pe un ECU PNF/PRB pe un un ECU PRA



 
#1

salutare,

de curand am achiztionat un un ecu PRA cu Hondata K100. Cum am nevoie sa-mi fac o harta specifica masinii mele imi trebuie un Kpro.
Placutele astea de la Hondata se conecteaza la ecu prin niste pini pusi pe ECU, astfel ca interschimbarea este foarte usoara.

Eu vreu sa imi fac harta la un tip de la unguri, insa el nu are kpro disponibil ca sa imi faca harta si astfel am nevoie de unul. Vorbisem cu Corse sa ma ajute el cu Kpro lui dar el are un ecu de civic Si - PNF (ecu pt motor k20a3).
Ar mai fi o solutie sa vorbesc cu cine mai are Kpro pe la noi, insa si ei au ecu PRB de rsx type s (ecu pt motor k20a2).
problema e sa ca nu as vrea sa stric cumva placuta kpro daca pinii aia au alte conexiuni etc. Nush daca sa poate strica sau pur si simplu nu functioneaza hondata dar n-as vrea sa provoc neplaceri.

Intrebarea este daca pot sa folosesc un kpro de pe alt model de ecu pe ecu-ul meu care este un PRA ca sa imi fac harta? ati citit, puteti sa intrebati pe cineva, stiti pe cineva care a facut asta ?etc

Alta solutie ar fi sa pun direct un ecu cu kpro pe masina, fac harta, o dau jos si apoi o dau impreuna cu ecu meu la un dealer hondata sa mi-o urce pe ecu (bineinteles folosind un kpro de pe un ecu PRA care sigur merge Icon_smile ).

sau sa platesc direct o mapare la un dealer hondata (cam de 3 ori mai scump decat prima varianta si fara prea mare experienta la noi).

Mersi



Reply



 
#2

Razvane cred ca ai putine sanse sa intrebi pe la noi pentru ca experianta in mapare e foarte mica in comparatie cu alte tari. Eu zic ca cel mai bine e sa le trimiti un mail celor de la Hondata sa vezi daca au bunavointa sa te ajute.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#3

am deschis un thread pe forumul celor de la Hondata si admin-ul doar evita sa-mi dea raspunsul, lucru pe care nu-l inteleg.

Spunkster Wrote:The k100 should only be tuned by a authorized Hondata dealer. It is not recommended to try swapping parts areound to tune it yourself.
Spunkster Wrote:You would be much better off just getting the K-Pro so you can properly tune the car yourself or your tuner can as well.

Tot am mai insistat dar nu stiu de ce nu vor sa imi zica, da sau nu Icon_smile
De asta am inceput sa intreb pe toate forumurile ca poate a citit/vazut cineva ceva pe undeva. Eu din ce am cautat nu scrie niciunde ca ar exista variante de kpro diferite specifice pentru fiecare ecu.

Tehnic mi s-ar parea si complicat si mai scump sa faci board-uri diferite lucru care nu ar fi in avantajul lor dpdv business, dar poate se face montura diferit cand se pun pinii pe placa ecu-ului. Mai jos un link cum se face un ecu standard cu Hondata, de la rusi Icon_smile
http://translate.google.com/translate?js...26itbs%3D1





Reply



 
#4

Ma cam asteptam sa nu primesti un raspuns de la Hondata pentru ca vor sa ia banii de pe tine.
Ai incercat pe Hondatech?
Link-ul ce l-ai atasat nu merge...
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#5

era cu google translate si probabil din cauza aia.

o sa intru si pe acolo, mersi iulian!
uite simplu da trebuie sa-l puneti in google translate ca sa si intelegeti, desi pozele sunt destul de edificatoare: http://www.drive2.ru/cars/honda/civic_ty...6378/#post

si linkul general pt tipul asta care are multe chestii misto (de vazut tot in translate)http://www.drive2.ru/cars/honda/civic_ty...nal/#pager



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.