This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Un vis începe să devină realitate !



 
#1

Salutare tuturor pasionaţilor de ... Honda,
Pasiunea mea pentru Honda începe din 1988 o dată cu trecerea regretatului Ayrton Senna la Mc Laren Honda, Senna fiind "Honda's greatest son", așa cum însuși Soichiro Honda îl numea.

În momentul de faţă consider că am ajuns la o vârstă în care merit şi eu o Honda.
M-am orientat către Civic Sedan, deşi recunosc că îmi place mai mult varianta Hatch 5D, dar ... familia îmi cere să fiu pragmatic, aşa că fără comentarii, Civic Sedan scrie pe mine.

Achiziţia probabil că o voi face în vara aceasta, cel mai târziu în toamnă.
Am fost la mai multe drive test-uri, dar niciuna dintre maşinile încercate nu mi-a oferit acea plăcerea de a o conduce, pe care am regăsit-o la Honda (de altfel aceasta era deviza lui Soichiro-san, mai exact una dintre ele !)

Aştept păreri pro şi contra Civic Sedan, mai ales din partea utilizatorilor !

Cele bune din partea mea tuturor posesorilor de Honda !



Reply



 
#2

Welcome
poti satisface nevoile familiei linistit, apoi cand te musca mai bine microbul, iei si o vechitura, cum e cazul multora dintre noi Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#3

O primă întrebare care o adresez comunităţii Honda este aceea dacă ştie cineva ce şanse sunt ca varianta facelift a lui Civic 4D 2013, versiune prezentată deja în SUA, are vreo posibilitate să ajungă anul acesta în Europa, implicit şi în România !



Reply



 
#4

poate vine maruta cu ceva info
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#5

In primul rand bine ai venit Welcome

Familia iti cere Civic sedan sau iti place tie modelul? La un Accord nu te-ai gandit sau e prea mare pentru tine?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#6

Bine v-am găsit !

Sunt o persoană mai pragmatică, aşa că Sedan-ul mi se pare mai potrivit pentru ce îmi doresc de la o maşină. Am probat şi Hatch-ul şi ce nu mi-a plăcut la el a fost înclinarea spătarului banchetei spate, din cauza căreia nu ai o poziţie tocmai confortabilă, mai ales pe distanţe lungi !

Va fi o maşină pe care o voi folosi mai ales pentru ieşiri de Week-end şi bineînţeles în concedii ! Apreciez design-ul la o maşină, dar pe primul loc aşez funcţionalitatea !

Nu pot spune că nu îmi place şi Accord-ul, dar din păcate îmi depăşeşte bugetul !



Reply



 
#7

cine s-a plans de pozitia pe bancheta spate, am dus ceva pers cu mine si nu s-a plans nimeni.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#8

(10-02-2013, 20:15)LIVIU_CTS Wrote: cine s-a plans de pozitia pe bancheta spate, am dus ceva pers cu mine si nu s-a plans nimeni.

+1 din contră, s-au simţit f bine. Spaţiu suficient, destul de confortabil...

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 
#9

Welcome to the Jungle, Ampt!
Sper ca pasiunea ta pentru Honda sa se materializeze cu un model nou sau, de ce nu, si cu unul mai vechi, cum zice si Liviu. Icon_wink
Cat priveste Civicul Sedan, dupa cum am mai tot spus ori de cate ori am avut ocazia, eu sunt foarte incantat de al meu, luat de nou acum cinci ani si jumatate si ma aprii de 150.000 km. La momentul acela aveam de ales intre Civic Sedan, Civic Hatchback si Accord Sedan (2.0 M/T). Cel mai mult mi-a placut Civcul Sedan pentru ca era masina in care ma simteam cel mai bine din toate punctele de vedere.
Acum, daca vine vorba de functionalitate, Civicul Hatchback este mult mai indicat datorita haionului si a modularitatii excelente a banchetei spate. Sedanul are gura de incarcare la portbagaj foarte mica, deci nu poti introduce obiecte voluminoase in el, iar sezutul banchetei nu se pliaza decat spre fata.
Apoi, ceva foarte important dupa parerea mea, este posibilitatea optarii in curand la 5D pentru noul motor diesel de 1.6 litri, ceea ce la 4D nu cred ca va fi prea curand posibil.



The following 1 user says Thank You to maruta for this post:
  • Ampt
Reply



 
#10

Nu vă contrazic, dar ampatamentul este mai mic la Hatch faţă de Sedan cu 8 cm !

@maruta : Mulţumesc frumos pentru urare şi pentru info, dar rămân în continuare fan benzină, iar obiecte voluminoase nu prea am de încărcat !



Reply



 
#11

Daca sedanul asta nou sta pe drum la fel de bine ca anteriorul si esti hotarat pe benzina, atunci este o alegere foarte buna. Chiar daca nu au adus un plus de putere si cuplu, asa cum mi-as fi dorit, 1.8 i-VTEC este un motor foarte reusit. Are consumul unui 1.6 dar trage ca unul de 2.0...Icon_wink



Reply



 
#12

Este greu să aduci un plus de putere şi de cuplu şi să te mai şi încadrezi în normele de poluare, norme care cu cât vor evolua mai mult, ne vor aduce din păcate numai motoare din ce în ce mai "gâtuite" !

La diesel de exemplu, o dată cu trecerea la Euro 6, motorul pe lângă deja "celebrul" filtru de particule va avea în plus şi un filtru de azot !



Reply



 
#13

Welcome
Sa stii ca in 5D iti poti "incarca" familia la fel de bine ca in sedan, chiar daca pare mai greu de crezut. Spatiul interior nu este cu nimic prejudiciat de faptul ca-i hatch. Civicul meu indeplineste (atunci cand mai apuc sa ma plimb cu ea) foarte bine atat rolul de distractie, cat si pe cel de people carrier atunci cand i se cere. Cu toate ca am orientat-o mai mult spre performanta, ramane o masina cu 5 usi, cu un portbagaj mai mult decat generos. Am montat si scaun de bebe si ma distrez de minune cu ea si pe viraje.

La fel de bine se comporta si Sedanul pe de alta parte... in ambele ipostaze Icon_smile

Astept cu interes momentul in care vei vrea (vorba lui Liviu) o vechitura pe care ai s-o indragesti si ingrijesti cel putin la fel de mult ca pe cea "de zi cu zi" Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



The following 1 user says Thank You to w33bb0 for this post:
  • Ampt
Reply



 
#14

diferenta intre cele doua cred ca se face mai mult prin prisma perceptiilor, gusturilor, caracterul celui ce face selectia. hatchul e radical, sedanul e mai conservator. practicalitatea e cam pe acolo.
daca esti ca mine, 35 dani, necasatorit, motociclist, sportiv (in masura timpului) fost tatuator si multe altele, alegi hatch (3D)
daca esti familist "cuminte" mergi pe sedan Icon_smile
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



The following 1 user says Thank You to LIVIU_CTS for this post:
  • Ampt
Reply



 
#15

Mă încadrez la familist "cuminte", aşa că rămân la Sedan ! Icon_yes



Reply



 
#16

Motorul de pe Civic-ul Sedan model 2012 este cumva tot R18A2 ?



Reply



 
#17

Eu stiam asa: ce e facut in America si Japonia este R18A1, iar ce e facut in Europa R18A2.
Deci sedanul pentru Europa, cel facut acum doar in Turcia este R18A2 (asa cum are Delphi pe FD7-le lui).



Reply



 
#18

Astăzi am fost din nou la Asko Chiajna pentru a revedea Civic-ul Sedan !
Dorinţa de a o reîntâlni a fost atât de mare, încât după ce am rezolvat rapid sarcinile casnice aferente zilei de Sâmbătă am fugit direct la Showroom.

M-a însoţit şi fetiţa mea, care după atâtea discuţii pe care le-a auzit în casă despre Honda a ţinut morţiş să vină şi ea să vadă maşina.

Şi am mai avut un însoţitor în prezenţa celui mai bun prieten, care a fost şi el extrem de curios să încerce minunea japoneză. Adevărul este că de o săptămână încoace, de fiecare când ne întâlnim îi bat capul cu discuţii numai despre Honda şi mai ales ce înseamnă filozofia lor referitoare la maşini şi calitate.

La Asko cel care ne-a preluat şi s-a ocupat de noi a fost D-lul Bogdan Bunaciu, un tip extraordinar de amabil şi bine pregătit, care mi-a răspuns cu plăcere şi sinceritate (vezi vopsea, geam şofer sau pedală ambreiaj) la toate întrebările pe care i le-am adresat despre Civic.

Şi a urmat drive testul cu amicul meu la volan şi eu ... în spate, pentru a avea grijă şi de confortul familiei mele care preponderent va călători pe bancheta spate !

Cel mai greu a fost să-l convingem (atât eu cât şi Bogdan) pe amicul meu să treacă de bariera celor 4.000rpm, i se părea că ar chinui prea mult maşina dacă ar sări de acest prag !

Totul a durat până când a schimbat o dată la 5.500rpm, după aceea nu a mai avut nevoie de nicio recomandare !
Maşina mi s-a părut foarte confortabilă şi în spate, bine antifonată, iar suspensia multilink face cu brio diferenţa.

După drive test, amicul îmi spune că vrea să-şi scoată şi el maşina la o mică ieşire pe A1, ca să o mai dezmorţească un pic ! Menţionez că are o Skoda Octavia, 1,8TSI 160Cp şi probabil a vrut să facă mai bine diferenţa între ce a condus la drive test şi maşina pe care o deţine.

Mi-a spus că l-a impresionat plăcut Civic-ul, i se pare o maşină confortabilă, cu o bună ţinută de drum şi cu un şasiu care absoarbe mai bine denivelările decât ce are el pe Skoda ! Iar despre motor nu-i venea să creadă că este doar aspirat, fără niciun fel de ajutor ... !

I-am spus că după ce o să-mi cumpăr şi eu un Civic, îl aştept şi pe el să facă pasul ! Icon_biggrin

P.S Peste două săptămâni o am invitată la drive test pe colega mea de cameră ! Icon_biggrin

P.P.S Pe tăbliţa de identificare de pe partea şoferului am găsit scris FB8 R18Z1 - 1407342 ! Şi bineînţeles, Made in Turkey !

Cele bune tuturor !



Reply



 
#19

Sper sa iti indeplinesti visul cat mai repede :)

P.S. Daca vrei sa iti faci un topic dedicat am sa-ti mut eu posturile.

Sent from my N4



Reply



 
#20

@yulasinio : De acord cu topicul dedicat !
Mulţumesc frumos pentru sugestie şi sprijin !



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.