This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ulei cutie MTF3

Apropo de MTF. Daca mai are cineva in plus 1/2 litru, am eu nevoie.

Add Thank You Reply

(11-04-2014, 19:46)civicman Wrote: hmm.. foarte ciudat. de pus s-a pus cat trebuia . de inghe nu poate fi vorba ca a fost tinut in casa. am inteles ca MTF-ul nu ar fi foarte recomandat pt modelele mai vechi ci pentru astea mai noi . eu am un EJ9 din '96. Sincer nu stiu ce sa fac ca mi-e sa nu stric cutia. Tare greu intra acum in viteza
Daca ai bani de aruncat, schimba uleiul Honda MTF cu un ulei de motor 10W40. Asta era recomandat pentru modelele mai vechi, pana la aparitia MTF-ului. Pot insa sa-ti spun cu siguranta ca afirmatia ta nu este corecta, si la generatia ta se recomanda 10W40 doar daca trebuie schimbat urgent uleiul in cutie si nu ai la dispozitie Honda MTF. Se recomanda sa pui Honda MTF de indata ce faci rost de el. Si cu Honda MTF merge mult mai bine decat cu 10W40. Asta pot sa-ti spun din experienta personala si la un Civic din 1988.

Dupa simptome, si eu as zice ca este placa de presiune. Poate sa fie si rulmentul (sau ambele), dar trebuie vazut. Cum este cursa schimbatorului? Normala, sau foarte scurta?

Add Thank You Reply

(11-04-2014, 22:09)kmr Wrote: Apropo de MTF. Daca mai are cineva in plus 1/2 litru, am eu nevoie.
Cred ca mai am eu. Sper ca nu s-a aruncat intre timp... Vorbim maine.

LE: mai am doar vreo doua degete pe fundul sticlei. Sa fie maxim 100 gr. Icon_sad

Add Thank You Reply

pai am avut uleiul care era in masina inainte si mergea super . acum nu stiu de la ce o fi dar nu mai merge deloc cum trebuie

Add Thank You Reply

Ai mai schimbat altceva la masina sau numai uleiul?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.

Add Thank You Reply

(11-04-2014, 22:09)kmr Wrote: Apropo de MTF. Daca mai are cineva in plus 1/2 litru, am eu nevoie.

Am eu cat iti trebuie.

Add Thank You Reply

doar uleiul l-am schimbat . asta e ciudat . dupa schimb merge mult mai prost . inainte mergea super cutia de viteze . n-am schimbat nimic altceva afara de ulei. Faza e ca nu stiu ce sa fac in situatia de fata

Add Thank You Reply

Salutare, as dori si eu ulei pt cutie MTF3, oare ma ajuta si pe mine cineva? Icon_biggrin momentan masinuta mea are niste probleme in treapta a2-a, si anume, sare din viteza, in mers, si scoate un sunet ciudat, dar asta doar uneori, si doar daca nu ofer suficienta atentie manevrarii schimbatorului. Masina are 175k km, si m-as mira sa fi fost vreodata schimbat uleiul din cutie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Add Thank You Reply

Mircea, cred ca numai daca apelezi la Honda dealer sau la un alt magazin de piese auto. Te indruma unul din colegi directia potrivita pentru ca eu nu cunosc magazinele din tara.
Nu sunt sigur totusi ca schimbul de ulei o sa-ti rezolve problema dar sigur e solutia mai ieftina care merita incercata. Daca nu sigur trebuie sa te uiti dupa sincroane la treapta 2-3
Honda nu arde uleiul, il foloseste.

Add Thank You Reply

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Theme © 2014 iAndrew