This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda civic ej9 1.4i black



 
#1

Salut! Din 01.07.2013 sunt fericitul posesor al unei honda civic 1.4 i ej9 black care ma face foarte fericit si pe viitor sper sa continuie s-o faca fara evenimente.De aceea trebuie sa-i fac schimburile firesti la achizitionarea unei masini si va rog sa-mi spuneti daca e de ajuns sa-i schimb doar curea de distributie sau toata distributia?



Reply



 
#2

Schimba toata distributia, nu e in regula doar cureaua.



Reply



 
#3

Nu ai spus numarul de km dar zic ca ar fi necesar sa schimbi si pompa de apa daca tot esti acolo.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



The following 1 user says Thank You to yulasinio for this post:
  • Nipponcars
Reply



 
#4

(03-07-2013, 11:16)yulasinio Wrote: Nu ai spus numarul de km dar zic ca ar fi necesar sa schimbi si pompa de apa daca tot esti acolo.
masina are 197.000 de km .Va multumesc pentru raspuns.O intrebare mai am la voi,colegii de breasla .Am observat pe capacul motor langa joja de ulei ca lipseste un surub iar pe langa am gasit pete negre de ulei,e posibil sa piarda ulei pe acolo?


Attached Files Thumbnail(s)
   



Reply



 
#5

Clar poate pierde ulei pe acolo, nu e voie sa ai surub lipsa.



Reply



 
#6

Surubul de la capacul culbutori, cel mai probabil l-au rupt cand l-au strans.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#7

Daca ma uit mai bine totusi parca acolo nu trebe sa aiba surub, ia vezi nu e gaura "falsa"?



Reply



 
#8

(03-07-2013, 06:59)Nipponcars Wrote: Salut! Din 01.07.2012 sunt fericitul posesor al unei honda civic 1.4 i ej9 black


Sa te bucuri de masina si daca-i schimbi consumabilele la timp sa sti ca nu te va dezamagi.


(03-07-2013, 15:19)Nipponcars Wrote:
(03-07-2013, 11:16)yulasinio Wrote: Nu ai spus numarul de km dar zic ca ar fi necesar sa schimbi si pompa de apa daca tot esti acolo.
masina are 197.000 de km .Va multumesc pentru raspuns.O intrebare mai am la voi,colegii de breasla .Am observat pe capacul motor langa joja de ulei ca lipseste un surub iar pe langa am gasit pete negre de ulei,e posibil sa piarda ulei pe acolo?


Sa sti ca nu e imperios necesar sa ai surub acolo. Nici masina mea si nici a prietenei mele nu au surub acolo, si daca te uiti bine la capac observi ca mai lipseste unul, la fel si la mine. Deci cred ca pierderea de ulei in zona respectiva nu se datoreaza lipsei surubului ci din alte cauze, desfa capacul si verifica garnitura.
[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



Reply



 
#9

[Image: d16z6_engine.jpg]

[Image: 29623460032_large.jpg]

ulei iti pierde pe la axa. e o problema generala la D-uri.



Reply



 
#10

(03-07-2013, 16:11)DeN1gRator Wrote: Daca ma uit mai bine totusi parca acolo nu trebe sa aiba surub, ia vezi nu e gaura "falsa"?


Nu e gaura falsa pentru ca are file ... o fi ea pentru ceva Confused

LE: se pare ca e pt masa.
[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



Reply



 
#11

(03-07-2013, 16:28)Romarshall Wrote:
(03-07-2013, 16:11)DeN1gRator Wrote: Daca ma uit mai bine totusi parca acolo nu trebe sa aiba surub, ia vezi nu e gaura "falsa"?


Nu e gaura falsa pentru ca are file ... o fi ea pentru ceva Confused

LE: se pare ca e pt masa.
Da asa este,pare o gaura a unui surub de masa,in schimb firul de masa e prins din alta parte la mine.E posibil ca acel surub intradevar sa n-aiba nici o legatura,aflandu-se langa joja de ulei cand o scoti picura pe langa,pe capacul motorului.Nu sunt sigur dar presupun!

Tot revin cu probleme(stres).Am scos joja de ulei si am observat ca ulei ajunge pana la primul punct din joja(acea gaura) e normal? sau e prea putin?(ceea ce si cred) MS!

Ce ulei de motor recomandati si ce ulei pentru cutia de viteze?

Cat va costat schimbarea distributiei si unde ati facut-o si mai ales cu ce componente?(sunt la inceput,nu dati cu pietre in proaspat initiatul iubitor de honde Icon_yikes )



Reply



 
#12

Distributia pe mine m-a costat intre 400 & 500 lei (cred ca 400)cu tot cu manopera, nu mai stiu producatorul dar iti scriu maine daca nu uit. Dupa varsta si km masinii cred ca ar merge ulei 10w40 sau 5w40, multi hondari folosind eneos sau motul.
Pe joja uleiul ar trebui sa fie intre prima si a doua gaura, iar la schimb in motor iti intra ~3.8 l daca schimbi si filtrul.
[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



The following 1 user says Thank You to Romarshall for this post:
  • Nipponcars
Reply



 
#13

noroc ca nu m-am repezit sa scriu, pozele lui skynet spun totul.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



The following 1 user says Thank You to LIVIU_CTS for this post:
  • Nipponcars
Reply



 
#14

Stai linistit ca nu da nimeni cu pietre, pentru asta exista aceasta comunitate sa ne ajutam.
La distributie eu m-as duce pe OEM sau Gates dar mai sunt si alte firme bune.
Ulei zic sa mergi pe un 10w40 vara asta iar pentru cutie OEM.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



The following 1 user says Thank You to yulasinio for this post:
  • Nipponcars
Reply



 
#15

(03-07-2013, 19:06)LIVIU_CTS Wrote: noroc ca nu m-am repezit sa scriu, pozele lui skynet spun totul.

Adica ce vrei sa zici Icon_razz

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



The following 1 user says Thank You to yulasinio for this post:
  • Nipponcars
Reply



 
#16

(03-07-2013, 19:07)yulasinio Wrote: Stai linistit ca nu da nimeni cu pietre, pentru asta exista aceasta comunitate sa ne ajutam.
La distributie eu m-as duce pe OEM sau Gates dar mai sunt si alte firme bune.
Ulei zic sa mergi pe un 10w40 vara asta iar pentru cutie OEM.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta
asa mi s-a recomandat si din alta parte,cat despre uleiul de cutie mi s-a pus ca un MTF ar fi bun,mersi mult pentru raspunsurile voastre!



Reply



 
#17

(03-07-2013, 19:08)yulasinio Wrote:
(03-07-2013, 19:06)LIVIU_CTS Wrote: noroc ca nu m-am repezit sa scriu, pozele lui skynet spun totul.

Adica ce vrei sa zici Icon_razz

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

ca de obicei ma arunc repede sa scriu si api vad ca a mai spus cineva acelasi lucru Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#18

(03-07-2013, 19:15)Nipponcars Wrote:
(03-07-2013, 19:07)yulasinio Wrote: Stai linistit ca nu da nimeni cu pietre, pentru asta exista aceasta comunitate sa ne ajutam.
La distributie eu m-as duce pe OEM sau Gates dar mai sunt si alte firme bune.
Ulei zic sa mergi pe un 10w40 vara asta iar pentru cutie OEM.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta
asa mi s-a recomandat si din alta parte,cat despre uleiul de cutie mi s-a pus ca un MTF ar fi bun,mersi mult pentru raspunsurile voastre!


In cutie pune DOAR MTF ca sa stai linistit. Ulei eu zic sa mergi pe 10W40 pe vara (motul 6100 e f bun si nici f scump), iar iarna poti merge pe 5W40.



The following 1 user says Thank You to DeN1gRator for this post:
  • Nipponcars
Reply



 
#19



Quote:In cutie pune DOAR MTF ca sa stai linistit. Ulei eu zic sa mergi pe 10W40 pe vara (motul 6100 e f bun si nici f scump), iar iarna potmerge pe 5w40

subscriu la ce a scris adi (denigrator). Pt cutie cel mai safe e mtf. In motor tot motul 10w40 6100 folosesc, ascutitoarea mea avand 200k + km si aproape 18 ani (deci uzura e destula)
daca tot schimbi distributie, ulei, filtre eu zi sa arunci un ochi si la bujii, 4 ngk-ur nu costa mai mult de 100 de lei
spor la treaba

[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



The following 1 user says Thank You to Romarshall for this post:
  • Nipponcars
Reply



 
#20

bah, lamuriti-ma si pe mine, ce tot zice-ti de ulei pt vara si ulei pt iarna, cine schimba uleiul de doua ori pe an frate?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.