This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda Civic `97 EK3



 
#1

Dupa o iarna de reno am revenit acum 2 saptamani la honda, un ek3 mai exact. Masina e cat se poate de stoc. Ce ma enerveaza la ea e cutia extrem de lunga (s40), pe autostrada in germania am prins cu a 3-a 150 si cu a 4-a 200 iar cu a 5-a 190 Icon_lol dar in schimb imi plac dotarile in plus fata de del sol: aer conditionat, trapa electrica, abs, 2 airbaguri si nu mai trebuie sa opresc motorul ca sa deschid portbagajul Icon_biggrin
Ca planuri pe viitor urmeaza sa ii schimb toate consumabilele, gume de vara si sa ii vopsesc bara fata si traversa superioara fiindca a avut o lovitura in dreapta fata si fostul proprietar nu s-a mai ocupat si de aspectul asta...in rest doar benzina si km o sa vada civicul asta Biggthumpup
PS: momentan nu am decat o poza din parcare fiindca mi-a cam fost lene sincer sa fac Icon_biggrin


Attached Files Thumbnail(s)
   



Reply



 
#2

So porti sanatos domnu' si ne pare bine ca ai revin la Honda. Apropo ce te-a facut sa faci miscare asta?

Bafta cu aia mica si cati mai multi KM Biggthumpup
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#3

Imi plac mai mult masinile anilor `90, fara o gramada de senzori si erori care fac bordul ca un pom de craciun Icon_smile



Reply



 
#4

Adevarul ii ca dupa 2003 nu s-au mai facut masini cum trebuie. Unde ai inmatriculat masina sau inca nu ai inmatriculat-o.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#5

Inca nu am inmatriculat-o si nici nu stiu exact unde. Cred ca voi merge pe romania si voi da statul in judecata fiindca taxa e destul de mare: 1300 de euro.



Reply



 
#6

Si eu am tot S40 B000 si nu mi se pare chiar lunga, probabil ai S40 A000. Sa o porti sanatos!



Reply



 
#7

Sunt ceva zvonuri ca s-ar scoate taxa undeva in 2 luni, dar nu stiu cat de adevarate sunt.

Frumoasa hondica, si culoare antijeg, sa o rulezi sanatos.



Reply



 
#8

Cica se rediscuta taxa auto dupa ce a castigate nenea ala procesul, acuma sa vedem ce vor face. De scos de tot nu o vor scoate pentru ca sunt niste bani de facut. Si aici este acea taxa si nu este foarte ieftina pentru unele modele.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#9

o sa se scoata ca nu e in conformitate cu eu. o sa se introduca eventual o taxa anuuala in f de poluare.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#10

Pai si asta de aici cum de o accepta?
https://www.ros.ie/evrt-enquiry/vrtenqui...ution=e1s2

Skynet scuze de off-topic man Icon_biggrin
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#11

sa ai parte de dansa Icon_wink



Reply



 
#12

Multumesc mult pentru urari.
@LauX: in comparatie cu s20 mi se pare foarte lunga dar avand in vedere ca e gandita sa fie cat mai economica si mai putin sportiva mi se pare normal.
@yulasino: nu-i nimic, chiar ma intereseaza si pe mine de taxa.
Ieri dupa o zi naspa la munca mi s-a blocat geamul de la sofer la jumate. Motorasul functioneaza dar nu se misca deloc. Icon_sad Pana la urma am dat fata de usa jos si am fortat macaraua ca sa nu imi ploua in ea Icon_smile.



Reply



 
#13

Daca iti functioneaza motorasul ai grija sa nu iti indoaie macaraua, eu am patit asta la Si-ul meu. A facut-o muci si nu am mai putut sa o indrept.

Cu niste motorase din alea poti ridica masina atata sunt de puternice Icon_smile
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#14

Dupa cercetarile mele rapoartele de la S20 B000 sunt identice cu cele de la S40 B000, difera doar treapta a 5-a care este mai lunga la S40. Deaceea ma faci sa cred ca esti dotat cu S40 A000. Uitate ce scrie pe cutie langa planetara, e ca un fel de stanta rotunda, intre A000 si B000 rapoartele treptelor difera foarte mult la S20, lafel este si la S40.

S20 B000

I 3.25
II 1.909
III 1.25
IV 0.909
V 0.75

S40 B000

I 3.25
II 1.909
III 1.25
IV 0.909
V 0.702

S40 A000

I 3.25
II 1.782
III 1.172
IV 0.909
V 0.702



Reply



 
#15

Da, e posibil sa ai dreptate sa fie A000. O sa ma uit cand o urc din nou pe elevator.

Ai cumva un manual de reparatii pt ek ?



Reply



 
#16

Codul il vezi si daca deschizi capota, e mai la stanga fata de cel de la motor...
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#17

N-ai putut sa stai departe de Honda. Esti infectat! Icon_biggrin

Ma bucur pt tine! Sa o stapanesti sanatos! Daca vii pe la mare sa dai un semn!
[Image: hondadesolsignature.jpg]



Reply



 
#18

(09-05-2011, 09:54)yulasinio Wrote: Codul il vezi si daca deschizi capota, e mai la stanga fata de cel de la motor...

Codurile nu-ti spun mare lucru in schimb stantza iti pune exact raportu:
A=lung; B=scurt.
[Image: civicpics084.jpg][Image: 30102010559.jpg]





Reply



 
#19

Motorasele de pe eg sunt la fel ? Sau stanga cu dreapta sunt la fel sau sunt in oglinda ?
Pana la urma s-a dovedit a fi motorasul stricat. E plin de rugina in el.



Reply



 
#20

E diferenta intre motorasele de la geamuri intre eg si ek ? ca imi putrezeste busteanu din usa Icon_smile)



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.