This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda Accord



 
#1

Nu cred ca este un topic dedicat modelului, so here we gooo...

Honda Reveals Design for 2013 Accord
http://www.carbuzz.com/news/2012/7/8/Hon...rd-7710186

[Image: 201696.jpg]

Sent from my GT-I9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#2

npta ultimelor generatii: mai urata.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#3

slabut, o sa piarda teren in continuare cel putin din prisma designului. cred ca va ajunge in zona toyota, masini bune dar urate.



Reply



 
#4

Coupe-ul imi place.



Reply



 
#5

Nu cumva e versiunea "americana"? Mai colturoasa si mai sobra? Daca se prezinta asa si la noi cred ca o sa fie si mai liniste in showroom Icon_sad
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 
#6

Si eu cred ca e versiunea Americana, trebuie sa asteptam mai multe detalii.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#7

e versiunea americana, am vazut-o eu pe site-ul promotor, e un articol in care se mira unul ca nu seamana cu cea europeana Icon_biggrin



Reply



 
#8

+1 kinky si maruta
Dar se pare ca tsx dispare o perioada si apare ldx
Oricum pana apare noul accord, sunt curios ... cum pocesc astia de la mazda ... takeri'ul



Reply



 
#9

takeri e faina si din ce am vazut noul 6 nu este foarte diferit, asa ca daca lucreaza si la motorizari mazda o sa aiba succes maxim Icon_smile



Reply



 
#10

Honda Accord 2.0 AT Executive facelift

Am avut placerea sa conduc pentru aproximativ doua zile aceasta masina si m-am gandit sa o utilizez exact in aceleasi conditii in care merg cu Civicul (FD1), pentru a putea face (eventual) o comparatie intre ele.
Cu ATR-ul nu-si are rost comparatia; desi poarta acelasi nume – Accord – sunt total diferite inca de la conceptie.

Prima impresie, cu toate ca stiam bine masina din showroom, a fost una foarte placuta, ca de alfel cu orice Honda as intra in contact. Imi plac micile modificari ce s-au facut la faruri, grila frontala si stopuri.

Iar la interior este o adevarata limuzina, mult spatiu si confort. Cum am deschis usa, scaunul electric s-a miscat singur spre inapoi. Am crezut ca face asta pentru a facilita urcarea, dar era vorba de o presetare/memorare a pozitiei scaunului (are doua astfel de memorari). Reglajul electric al scaunelor din fata pe 8 pozitii plus cel lombar (manual) face sa-ti gasesti pozitia la volan ideala, bineinteles daca te “obosesti” sa reglezi si volanul pe adancime si/sau inaltime, astfel incat sa-ti fie cat mai potrivit. Imi place ca te poti juca si cu pozitia sezutului, deci se poate modifica inaltimea genunchilor. Desi poate parea o chestie prea putin importanta, pentru mine nu este deoarece am probleme cu spatele si stau foarte mult in masina. Ori, daca nu ma simt bine la volan, nu-i a buna si apare disconfortul s.a.m.d.
Civicul are insa suportul lateral al scaunelor mai bun si mi se pare chiar mai placuta taria lor, adica nici prea moi, nici prea tari, exact pe gustul meu. Cele de pe Accord erau din piele, ceea ce pe mine nu ma atrage foarte tare, in sensul ca pot renunta oricand la asa ceva.

Urmeaza sa dai cu ochii peste multe butoane si te intrebi care este rolul lor. Putin cam stresant la inceput, dar te obisnuiesti repede cu ele, mai ales cu cele de pe volan si mai ales cand te destepti si afli ca poti da comenzi vocale, putand asfel sa nu te mai intereseze cele de pe consola centrala. Aici mi s-au aprins niste “beculete” si a inceput sa-mi placa foarte tare. Puteai sa-i spui lui nenea japonezu’ (mai nasol ca iti raspundea o tanti-robot in engleza daca greseai : “pardon?” sau “please repeat”) cum vrei sa fie temperatura doar la sofer sau ce post de radio sa caute (frecventa) sau sa-ti gaseasca cel ma apropiat restaurant sau pur si simplu cat e ceasul. O gramada de comenzi vocale, foarte utile pentru a spori confortul si siguranta la volan. Este nevoie insa de ceva exercitiu cu pronuntia asta in engleza (daca ai prune in gura, nu te poti intelege cu fatuca) pentru a profita la maxim de toate acestea.

Sistemul de navigatie (cu comanda vocala si el, dupa cum am mai spus) are un ecran generos si se descurca acceptabil prin Bucuresti. Nu mi-au placut insa culorile, eu fiind obisnuit cu TomTom sau cu iGO si meniul deloc intuitiv si incomplet dupa parerea mea.

Vizibilitatea in fata mi s-a parut buna, nu acelasi lucru pot spune si pentru spate datorita lunetei destul de mici. Compenseaza insa oglinda (cromata) si cele laterale foarte mari.
Eu prefer sa imi dau scaunul foarte jos, volanul maxim spre mine si maxim in jos, iar piciorul sa fie destul de relaxat, nici foarte intins, dar nici foarte strans. Zic piciorul pentru ca de stangul nu prea mai ai nevoie (saracu”! Icon_smile ).

Vorbim de o cutie automata in 5 trepte cu padele pe volan. Doua zile nu sunt chiar suficiente sa-ti faci o parere cat mai completa despre masina, insa de cutia automata pot spune ca mi-a palcut cel mai mult la aceasta masina. Este ce trebuie pentru traficul din Bucuresti. Chiar daca Civicul este mult mai vioi la plecarile de pe loc sau la raspunsul acceleratiei (Accordul 2.0 AT are 11,0 sec 0-100 km/h, fata de 9,1 la Civic 1.8 sau 7,2 la ATR), dupa ce te obisnuiesti cu ce poate masina, totul merge brici. Nu trebuie decat sa fii atent cand se face verde la semafor si sa accelerezi usor (sau tare, dupa necesitati) pana ajungi la viteza dorita si pana ajungi iar la urmatorul semafor. Nu mai trebuie sa “mesteci cu facaletul” si s-apesi pe pedala de ambreiaj a I-a, a II-a, a III-a, iar a II-a, iar a II-a s.a.m.d.

Desi este mai lunga cu aproape 20 cm fata de Civic si mai lata cu vreo 10, am reusit sa ma strecor destul de bine pe stradutele inguste ce le folosesc pentru a evita aglomeratia si semafoarele. Cu parcarea este o problema din cauza spatiilor mici de pe la blocuri sau birouri, dar te ajuta foarte mult senzorii fata-spate si mai ales camera video pentru mers inapoi. Am parcat “in spic” la un supermarket si, la iesirea cu spatele, puteam vedea foarte usor pe ecran daca vine cineva pe calea de acces, chiar daca eram parcat langa o dubita. In mod normal, trebuia sa ies usor-usor pana aveam vizibilitate. Ah, si la trecerea in marsarier se inclina automat si oglinda din dreapta.

Dupa ce ti-ai conectat telefonul la sistemul masinii Hands-Free Bluetooth cu comanda vocala nu trebuie decat sa apesi un buton de pe volan pentru a raspunde la apel si imediat convorbirea se aude in boxe. Iarasi foarte utila chestia asta, sa nu mai stai sa-ti pui casti in ureche sau sa-ti iei vreo amenda pentru ca, bineinteles, uiti sa faci asta la plecare si instinctul iti spune ca trebuie sa raspunzi la telefon indiferent de situatie.

Desigur ca toate aceste sisteme sunt cunoscute si apar pe majoritatea modelelor la constructorii care se respecta. Nu este nimic spectaculos la Honda fata de ceilalti, numai ca ele trebuie scoase in evidenta pentru ca iti fac viata mai usoara/placuta la volan si dai o caruta de bani sa le ai. Modelul cu care am mers costa undeva pe la 33.000 euro cu TVA.

Motorul: cunoscutul 2.0 aspirat, benzina, 156 cai si un cuplu de 192 Nm intre 4100 si 5000 rpm. Foarte elastic, raspunde bine in depasiri, dar cam firav cand vine vorba de plecarile de pe loc. Chiar daca are cuplul mai bun decat Civicul, cele aproximativ 250 kg in plus si raspunsul cutiei automate putin intarziat se simt.
Cred ca pentru gusturile mele 2.4 benzina sau dieselul de 180 CP ar fi mai potrivite.

Despre comportamentul rutier, din pacate, nu am foarte multe de comentat sau cel putin nu am mers destul de mult incat sa-mi fac o parere de ageamiu. Cei aprox 20 km mers pe autostrada si 10 km in afara localitatii nu au fost suficienti. Pot spune insa ca sta pe viraje mai bine decat Civicul, amortizoarele fiind setate pentru un compromis cat mai acceptabil intre confort si stabilitate. Directia asistata electric are un feedback foarte placut. Mi-as fi dorit sa fi fost dotata si cu LKAS si CMBS, dar politica Honda in Romania nu prevede si aceste dotari pentru a tine pretul de achizitie cat mai jos.

Plusuri:
+ cutia automata cu padele in spatele volanului
+ pozitia de condus (scaune electrice cu 8 pozitii si suport lombar)
+ comenzile vocale
+ navigatia
+ camera marsarier si senzorii fata-spate
+ clima pe doua zone
+ comenzile de pe volan si pielea cu care este imbracat volanul
+ calitatea materialelor si a asamblarii
+ spatiul interior (cel putin pentru locurile din fata) si portbagajul
+ pozitia schimbatorului de viteze si a franei de mana
+ directia
+ stabilitatea pe viraje

Minusuri:
- motorul putin cam subdimensionat pentru AT si pentru greutatea masinii (aprox 1500 kg)
- suportul lateral al scaunelor si taria acestora
- spatiile de depozitare si torpedoul
- lipsa keyless
- pretul de achizitie



The following 1 user says Thank You to maruta for this post:
  • yulasinio
Reply



 
#11

Frumos review, multumim Maruta.

Sent from my Slimed i9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#12

Dupa numarul de plusuri care l-ai pus inteleg ca ar fi o decizie foarte buna trecerea de la Civic la Accord Icon_smile
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 
#13

Accordul este o masina excelenta, dar nu se pliaza pentru necesitatile mele actuale. Adica e prea scumpa pentru ce pot si am eu nevoie acum.
Ma descurc cu Civicul, mers zi de zi in oras, iar cu ATR-ul e o placere sa ma dau in weekend.
Una care sa le inlocuiasca pe ambele ar fi poate un FN2 sau un Accord Type-S 180 CP.Icon_lol



Reply



 
#14

Poze cu noul Accord american:
Accordul sedan: http://www.vtec.net/articles/view-articl...id=1091408
Accordul Sport: http://www.vtec.net/articles/view-articl...id=1091405

La interior mi se pare ca nu prea isi au rostul ramele alea metalizate de pe bord si dintre scaune, mie mi se pare ca nu se leaga cu nimic altceva din masina.



Reply



 
#15

La interior pare destul de eleganta. Ma abtin sa ma pronunt referitor la combinatia aceea de 2 culori si, intr-adevar, ramele alea cromate sunt doar pentru americani, cred...sper...Icon_smile
Faina functia aceea de detectare a masinii din spate, de pe banda vecina. Cred ca este o camera in oglinda laterala de la sofer.
Si de remarcat ce scrie pe capacul de la umplerea cu ulei: "SAE 0W20".



Reply



 
#16

mie imi displace total desginul exterior.
0W20 vine tot de la eco and shit, daca chiar e ce trebuie ramane de vazut cum rezista si la mers sustinut Icon_smile



Reply



 
#17

(19-10-2012, 15:10)maruta Wrote: Ma abtin sa ma pronunt referitor la combinatia aceea de 2 culori si, intr-adevar, ramele alea cromate sunt doar pentru americani, cred...sper...Icon_smile
Pai inteleg ca europenii nu vor mai avea parte de Accord in viitor, pentru ca nu merita... Rollinglaugh

Totusi, se pare ca este in frunte in comparatia cu alte sedanuri de clasa medie: http://www.motortrend.com/roadtests/seda...html?ti=v2 E depasit doar de Passat, ceea ce ma face sa nu comentez. Icon_evil_laugh

@kinky_boy: daca tii seama de cat e viteza maxima in USA, nu-ti mai faci griji pentru comportarea uleiului 0W20.

Si un desert: http://www.vtec.net/articles/view-articl...id=1094843



Reply



 
#18

When is the 2013 Honda accord coupe coming out?
would you suggest it? I am a college student looking for my first car. I will probably get one this coming summer time. I want to get the ex-l v6 completely loaded.
Thanks


Rhino Rack Roof Racks



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.