This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

DragRacing EVENTS Aeroportul Arad 7 noiembie



 
#1

Este oficial! Ultima cursa de accelerare din acest an va avea loc la Arad, pe 7 noiembrie 2010!
Aeroportul Arad va fi gazda evenimentului de dimineata pana la ora 18:00.
Organizatorul evenimentului este Dragracing Events, cronometrarea este profi, grupele sunt cele promovate de noi (vezi Tulcea, Ianca).

GRUPE DE PARTICIPARE(dupa modelul folosit la vecinii nostrii unguri) :

(Prescurtari utilizate: FWD: tractiune fata, RWD: tractiune spate, AWD: tractiune integrala)

Grupa S1 - sub 1550 cmc
Toate masinile dotate cu motor pe benzina in 2 sau 4
timpi, in linie, V, boxer sau Wankel, cu patru roti si
tractiune pe doua roti, avand motorul cu cilindreea sub
1550cmc normal aspirat sau sub 1000cmc supraalimentat
(turbo/compresor/nitro).
Combustibilul permis este doar cel din comert – benzina,
E85,benzina de curse

Grupa S2 - sub 2500 cmc
Toate masinile dotate cu motor pe benzina in 2 sau 4
timpi, in linie, V, boxer sau Wankel, cu patru roti si
tractiune pe doua roti, avand motorul cu cilindreea
cuprinsa intre 1551-2500cmc normal aspirat sau sub
1600cmc Wankel aspirat sau sub 1600cmc supraalimentat
(turbo/compresor/nitro).
Combustibilul permis este doar cel din comert – benzina,
E85, benzina de curse

Grupa S3 - sub 3800 cmc
Toate masinile dotate cu motor pe benzina in 2 sau 4
timpi, in linie, V, boxer sau Wankel, cu patru roti din care
doua roti motrice, avand motorul cu cilindreea cuprinsa
intre 2501-3800cmc normal aspirat sau sub 1600cmc
Wankel supraalimentat sau intre 1601-2500cmc
supraalimentat (turbo/compresor/nitro). Combustibilul permis
este doar cel din comert – benzina, E85, benzina de curse

Grupa S4 - peste 3800 cmc
Toate masinile dotate cu motor pe benzina in 2 sau 4
timpi, in linie, V, boxer sau Wankel, cu patru roti din care
doua roti motrice, avand motorul cu cilindreea peste
3801cmc normal aspirat sau peste 2501cmc
supraalimentat (turbo/compresor/nitro).
Combustibilul permis este doar cel din comert – benzina,
E85, benzina de curse

Grupa S5 - AWD - sub 2500 cmc

Toate masinile dotate cu motor pe benzina in 2 sau 4
timpi, in linie, V, boxer sau Wankel, cu patru roti si
tractiune integrala. Combustibilul permis este doar cel din
comert – benzina, E85, benzina de curse

Grupa S6 - AWD - peste 2500 cmc

Toate masinile dotate cu motor pe benzina in 2 sau 4
timpi, in linie, V, boxer sau Wankel, cu patru roti si
tractiune integrala. Combustibilul permis este doar cel din
comert – benzina, E85, benzina de curse

Grupa S7 - Diesel - sub 2000 cmc

Toate masinile dotate cu motor diesel in 2 sau 4 timpi, in
linie, V sau boxer, cu patru roti din care 2 sau toate rotile
motrice si cu motorul aspirat sau supraalimentat cu turbo
sau compresor.
Combustibilul permis este doar cel din comert – motorina

Grupa S8 - Diesel - peste 2000 cmc

Toate masinile dotate cu motor diesel in 2 sau 4 timpi, in
linie, V sau boxer, cu patru roti din care 2 sau toate rotile
motrice si cu motorul aspirat sau supraalimentat cu turbo
sau compresor.
Combustibilul permis este doar cel din comert – motorina
taxa de inscriere concurenti - 100 ron
taxa spectatori - 15 ron
cine e interesat pot sa ii trimit formularul de inscriere! Peace



Attached Files Thumbnail(s)
   



Reply



 
#2

Asa m-as fi dus....da sub nici o forma nu fac masina pana atunci Icon_neutral.



Reply



 
#3

Las mai bine asa ca poate dupa aia iti trebuie altceva la masina Nutkick
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#4

Sa ma uit numa, stii ca nu is cu liniile.



Reply



 
#5

Pai asa te poti duce cu Seat-ul pe diesel Rollinglaugh
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#6

e cam greu la grupa noastra adi.. picam cu s2000 urile, cu czt-ul de 13.6..cu mai multe tziganii..dar for fun merge Icon_smile



Reply



 
#7

Sa nu ma oftic eu ca fac o vesnicie pana acolo si inapoi? Icon_sad
Plus ca-n weekendul asta mai am si de surubarit la EG3 si munca la greu...

PS: tot gura-casca m-as fi prezentat daca puteam.



Reply



 
#8

e organizat ok event-ul, pentru cei care chiar vor sa mearga sa vada un time slip...sunt platforme in tara pentru arad (400 lei dus intors) si nu iti macelaresti masina...vb de cei f low low! sunt oameni din constanta, bucuresti, cluj, oradea care merg! deci se poate! Icon_smile



Reply



 
#9

mai, ce m-a disperat anul asta e ca nu s-a mai tinut nici o cursa de indemanare sau ceva coasta pt amatori. anii trecuti mai erau.... asta pt mine care ma topesc dupa virajeDrive
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#10

impartirea grupelor nu mi se pare normala. Sa luam grupa S2.. intre 1600 si 2500 cmc.. diferenta este de 900 cmc Confused nu e drept, sa presupunem ca am o astra de 1.6, concurentul meu poate fi un 325i :| sansele mele de castig sunt din start nule.

de ce nu se fac mai mult grupe? sup 1000cmc, apoi intre 1001-1200, 1201-1600 samd.

chiar nu pricep
//-// (()) //\\// //)) //\\



Reply



 
#11

pai ca sa iti explic, departajarea asta este f ok..! anul trecut eu eram la s1 cu vti-ul, avand cilindreea de 1595cmc..pentru ca la s1 predominau hondele! acum este pana la 1550cmc ca sa se elimine monopulul hondelor! tu te plangi de 325i? aia e cea mai mica problema, colt czt 1.5 t, fiat 1.4 t, s2000 astea sunt mult mai periculoase ! regulamentul asta e gandit in felul urmator...masinile pot fi modificate in fel si chip, interne, evacuari, soft, galerii, admisii..iar atunci masina e competitiva chiar si pentru altii cu motoare mai mari de la grupa ta(asta excluzand exemplul tau cu astra..nu e masina de drag...dar daca esti pasionat poti merge sa vezi un timp)....crezi ca la noi e mai ok regulamentul(la etapa asta si la cele ce la Tulcea e luat dupa modelul unguresc). sa ai un type r ep3(sa fii la grupa de 200cp)si sa vina unu cu GOLF GTI de 200 cp in acte, cu soft, admisie, intercooler, turbo, interne si alte acareturi, de 3xx sau 4xx cp , sau un polo gti 1.8t de 150 cp(care e la grupa mea) cu modificari majore cum e cel al lui Vlad de la Oradea de 4xx cp.....crezi ca e ok? nu ai avea nici o sansa, noi fiind aspirati, e mai greu! nimeni nu e nemultumit de acest regulament, e cel mai ok si e folosit in foarte multe locuri! daca mi-as pune turbo pe masina mea, sar o grupa , s3! daca vrei sa iti explic mai multe intreaba-ma pe mess! Icon_wink



Reply



 
#12

Clasele sunt cam la fel cu cele de pe aici. Daca vrei sa faci drag de performanta atunci trebuie sa fi competitiv daca nu te duci de distractie cum facem majoritatea Icon_biggrin

Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#13

Multumesc Milad pt informare! am impresia ca in momentul scrierii micului articol explicativ te gandeai cum sa ma strangi de gat Icon_smile) in fine, am inteles in mare parte despe ce e vorba.. dar mai am nelamuriri.. mai vb

cam asa s-a desfasurat evenimentul:


//-// (()) //\\// //)) //\\



Reply



 
#14

Misto filmuletul! Presupun ca si evenimentul a fost pe masura. De curiozitate: EP3-ul cui se da pe la 1:37-1:40? Al lu' dl. Corse cumva, sau confund?



Reply



 
#15

Frumos clipul, la secunda 56 se vede si colegul nostru 3x Laux la 1.10 colegul Cioli iar la 1.37 e Corse.

Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#16

Multam de clarificari. Pe Laux chiar nu-l vazusem Icon_smile



Reply



 
#17

Am fost si eu pe margine ca n-aveam ce cauta cu masina stock acolo Icon_smile
S-au descurcat bine hondele la s1 in special si s2 chiar.
Ce ma nemultumit in mod special a fost parerea generala a spectatorilor care n-au nici o idee ce inseamna o cursa pe 400m . Am auzit comentarii de gen : "Ce Honda ? erau acolo Viper sau Porsche sau S3 alea masini nu Honda... "
Nu prea intelege lumea ca Honda e tare pt o masina aspirata cu tractiune fata si motor mic.
Lumea de pe margine vede toate masinile in aceeasi grupa . Daca e sa o luam asa au fost melci hondele in comparatie cu alte animale.
Cand sa dat cioli (cred ca el era cu eg-ul rosu Icon_smile ) cu porschele ala de 10 sec toti radeau si se distrau pe margine ... i- mi venea sa le crap capu :icon_evil:
Pe mine ma impresionat cum rupea asfaltu masina aia de 1,6 . si faptul ca a avut curaj sa se dea cu porschele cu toate ca nu avea nici o sansa . Ei radeau de cat de slaba e Honda...
Sincer sa fiu nu am apreciat niciodata prea mult cursele pe 1/4 mila dar sa stai intre romani la o cursa de asta si sa fi fan honda e chiar enervant..

btw milad .. ce stii de czt-urile alea? tot i-am facut capu calendar la frate meu cu b16 si cu k20 . nu am stiut ce sa- i explic cand si-au luat-o de la uratania aia de colt .. pe foaie n-ar avea sanse cu o honda , tre sa fie lucrate mult cred eu.



Reply



 
#18

1st of all...
Pe mine ma impresionat cum rupea asfaltu masina aia de 1,6 . si faptul ca a avut curaj sa se dea cu porschele cu toate ca nu avea nici o sansa . Ei radeau de cat de slaba e Honda...

Cioli nu s-a dat cu Porsche-ul(vorbind de grupa), s-a dat sa obtina un timp...nu conteaza cu cine te dai in calificari....important e sa te dai cat de mai multe ori ca sa iti imbunatatesti timpul..iar dupa se face o piramida de 8 concurenti(cei mai buni 8 timpi de la fiecare categorie)!
cat despre czt-uri..ce pot sa iti zic...sunt niste masini usoare, cu o baza(turbo)..1.5 mivec turbo 150 cp! cu un soft ai sarit de 180 si ceva de cai(cu soft + bancheta spate jos+un sofer bun ...un 14.3, 14.2 pe 1/4) ! un czt mai putin lucrat! mai e cel negru din bucuresti, al lui Bogdan, asta e mai agresiv, intercooler, admisie, soft..el are best. et undeva pe la 13,5 sau ceva de genu(dar cu investitie)....punct slab la aceste masini?...cutia de viteze!



Reply



 
#19

Pai Porschele sa dadea singur deobicei . Nu avea nimeni curaj sa se puna cu el . Era acolo pe rol de "cireasa de pe tort " :icon_yikes:
Stiu ca Civicu sa dat la timp dar publicu nu prea stia treaba asta. Aia voiam sa subliniez , marea majoritate considera toate masinile in aceeasi grupa si nu apreciaza o masina pt. ca e tare la grupa ei.



Reply



 
#20

suntem inca jos la niv informare..dar asta e..speram ca vor invata ...doar am inceput sa avem si noi evenimente de calitate in tara!



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.