This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Civic EJ9, 1.4i S



 
#1
Arrow 

Salut! Am achiziționat de curând si eu o Honda Civic din 97...EJ9, 1.4.i S, 90CP, D14A4.... Fostul proprietar este din Austria, din câte am observat pana acum a avut grija de ea si a investit ceva bani dar masina a stat o vreme neplimbata pana sa o cumpar...
Pana acum am facut 300 km cu ea...Ar trebui sa-i schimb lichidele si consumabilele...
Ca dotări se prezintă cam asa:
-Trapa electrica
-AC
-Oglinzi electrice
-Geamuri electrice
-Faruri ceata
-Stopuri clear
-Faruri reglabile pe înălțime
-Tapiserie piele
-Ceasuri in bord albe
-Toba Invidia
-Filtru sport
-Jante 15" ,7J, nu stiu firma dar trebuie recondiționate

Ca planuri de viitor as vrea sa adaug următoarele (nu este o ordine):
-Folie pe geamuri
-o toba mai silențioasă
-încă o pereche de jante pentru gume de vara
-masca fata clean
-furtune albastre Icon_razz
-un cd player (pioneer neaparat) difuzoare fata (pioneer neaparat)
-o suspensie reglabila
-curatare habitaclu motor
Si multe alte idei care nu-mi vin acum in cap sau care le voi imprumuta de pe la voi. Icon_smile

Aceasta este a 2-a mea masina....in trecut am avut un opel cu toate ca era mai nou se simte diferenta....Honda e Honda...din punctul meu de vedere este o masina in care merita sa faci investitii indiferent de kilometraj. Acum sper sa fie totul ok si sa mearga bine in continuare... Iar cu ajutorul vostru sa pot sa o fac sa fie ceea ce trebuie Icon_smile Ma pricep la surubarit cat de cat in sensul ca fosta mea masina a fost in service bagata doar pentru a-i schimba amortizoarele si cate ceva pe la directie...in rest am facut totul singur, garnitura baia de ulei, curatat admisie, am schimbat garnituri de chiulasa, discuri frana...etc...

o sa revin cu mai multe fotografii.

   
   
   

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#2

salutare, bine ai venit. felicitari pentru ca ai fost muscat de virusul honda Icon_biggrin
arata bine jucaria. din cate imi dau seama nici galeria nu este stock. toba aia invidia e o binecuvantare, nu as schimba-o Icon_biggrin
stikerele type-R.....ori pui un b16b sau b16a in ea, ori le dai jos Icon_razz
multi km placuti impreuna.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



The following 1 user says Thank You to LIVIU_CTS for this post:
  • valiczc
Reply



 
#3

Multumesc LIVIU_CTS, stickerele le-as da jos dar am vazut ca sunt lipite prea bine si imi e sa nu le dau cu tot cu vopsea...mai bine b16 Icon_smile.... Iar toba pentru mine este prea galagioasa totusi...daca as putea sa-i pun un silencer...
Nici nu am stiut ca galeria nu este stock....ar trebuii cineva care este mai in tema ca mine sa se uite pe la ea.

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#4

gogaleste ej9 1.4 engine bay si vezi in imagini ce difera la tine fata de unul stock. nu sunt sigur ca nu se vede f mult din galerie dar asa imi pare. stock e din fonta, aftermarket sunt din otel inoxidabil.
stikerele se dau jos doar incalzite bine cu un feon.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



The following 1 user says Thank You to LIVIU_CTS for this post:
  • valiczc
Reply



 
#5

Parca lipseste cate ceva...
   

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#6

S-o alergi cu placere!
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



The following 1 user says Thank You to w33bb0 for this post:
  • valiczc
Reply



 
#7

capacul ala de pe galerie e protectie termica, pe o galerie aftermarket nu se poate pune. in rest toate par la locul lor.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#8

Bine ai venit.

Eu as scapa de stopuri si de stickere in rest arata bine. Si eu sunt de parere ca nu e stock galeria, cel putin nu pe motorul asta.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



The following 1 user says Thank You to yulasinio for this post:
  • valiczc
Reply



 
#9

Multumesc! Stopurile le-as lasa doar ca as vrea sa le fac fumurii....

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#10

Am luat si un lichid pentru servodirectie...nivelul este sub minim cu mult si a inceput sa bazaie cand intorceam volanul...
Oare trebuie golit lichidul vechi sau doar adaug?

   

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#11

nu amesteca, oricum nu stii ce e acolo.
dai jos tot si pui nou.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



The following 1 user says Thank You to LIVIU_CTS for this post:
  • valiczc
Reply



 
#12



The following 1 user says Thank You to Tomi for this post:
  • valiczc
Reply



 
#13

Sa o stapanesti sanatos. Frumoasa jucarie.
Ca posesor de EJ9 cred ca pot sa afirm 99% ca galeria e afremarket.
[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



Reply



 
#14

Multumesc Romarshall, poate imi zici si mie unde gasesc filtru de polen la EJ9...as vrea sa-l schimb ca miroase cam urat si nu prea sufla aer in masina...
Il scot tot si asa nici nu se mai vede in rezervor fluidul...atat de putin mai era...Multumesc!
Am facut rost de manualul de service pentru Civic si am vazut acolo ca nu este nevoie de pompa pentru a aspira fluidul
   

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#15

Nu cred ca e vreun loc anume unde sa gasesti filtrul de polen.
Eu imi iau consumabilele de la un magazin de pierse auto din Sibiu care aduce pe comanda in max 2 zile, pentru ca nu are nimeni stoc cu asa ceva. Cred ca orice magazin de piese auto din TM iti poate aduce pe comanda pretul posibil sa varieze in functie de discounturile pe care le au la furnizor.
[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



Reply



 
#16

verifica sa nu pierzi fluid de servo pe undeva, daca a mai ramas asa putin.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#17

(03-01-2014, 20:27)Romarshall Wrote: Nu cred ca e vreun loc anume unde sa gasesti filtrul de polen.
Eu imi iau consumabilele de la un magazin de pierse auto din Sibiu care aduce pe comanda in max 2 zile, pentru ca nu are nimeni stoc cu asa ceva. Cred ca orice magazin de piese auto din TM iti poate aduce pe comanda pretul posibil sa varieze in functie de discounturile pe care le au la furnizor.

Ma refeream ca amplasament, scuze Icon_razz nu il gasesc nici cum...

(03-01-2014, 20:40)LIVIU_CTS Wrote: verifica sa nu pierzi fluid de servo pe undeva, daca a mai ramas asa putin.
O sa verific si asta ca e ciudat....nici atunci cand am luat-o nu era dar nu bazaia cat am mers cu ea...mergea volanul mai greu si parca sta cam stramb in sensul ca atunci cand merg in linie dreapta sta pe stanga un pic...

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#18

Icon_rolleyes2
Filtrul se afla in spatele topedoului.
[Image: foto0127-3401534559853036560.jpg]
[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



The following 1 user says Thank You to Romarshall for this post:
  • valiczc
Reply



 
#19

Ms mult numai acolo nu l-as fi cautat...

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#20

In primul rand bun venit.
Cu schimbul de PSF cel mai bine este explicat in carte.
Filtrul de polen se gaseste in spatele torpedoului daca masina a fost dotata ( unele modele nu au filtru de polen chiar daca au A/C) vezi pozele de mai jos si un link : http://www.justanswer.com/honda/1aig8-re...a-crv.html

Deschide torpedoul de tot si apoi impinge marginile laterale catre interiorul lui astfel incat opritoarele sa treaca de marginea bordului unde se opresc ele de obicei. Inainte de a demonta verifica daca ce este indicat cu degetul ( acel capac) exista si la tine ( fa abstractie ca este invers imaginea este pentru volan dreapta sistemul din poza)
[Image: DSC00730.jpg]

Pasul 2 demonteaza torpedtoul de tot ( ai 2 suruburi cap cruce sub el pe bara aceea de metal). Dupa demontarea lui urmeaza bara de metal si in partea dreapta ai 2 suruburi cu cap de 10 ce trebuiesc desfacute de tot. In partea stanga catre consola centrala doar 1 pe dare doar il salbesti ca sa poti lasa jos bara aceea de metal. Dupa aceasta operatie aranjezi firele cat mai bine astfel incat sa poti scoate capacul acela negru ( are un clic in partea de jos)

[Image: 1zpjx2v.jpg]
[Image: 2b8d2b.jpg]

Filtru este prins in acel sertar alb . Nu uita sa cureti si mizeria din interiorul tubulaturii , altfel risti niste miresme de toata pomina Icon_biggrin

[Image: x2328y.jpg]
[Image: 2mmepfo.jpg]

Inlocuieste filtrul vechi cu cel nou si nu uita sa menti directia de filtrare a fluxului de aer. Pentru remontare reia pasii in sens invers. Bafta



The following 1 user says Thank You to Vali_Lj for this post:
  • valiczc
Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.