This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Celebrul "tremurat" la plecarea de pe loc a motorului R18A

De pomana vrei, Yula, daca vii doar vara. Nu mi-a facut niciodata vara. Numai pe vreme rece si umeda Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!

Add Thank You Reply

O umezim bine daca trebuie Icon_biggrin

Si eu am vrut la nationala cand am fost dar m-am luat cu alte beri si am uitat

Sent from my GT-I9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.

Add Thank You Reply

bai si a mea face la fel ....ambreiaj no name, se simte mai puternic mai ales cand sunt gumele reci si mai desumflate decat deobicei 2.2....nu-s ala care pleaca cu fum dupa el, dar 2-3-4 vede limitare si parca dupa e mai bine, o sa incerc sa il incalzesc bine si de pe loc sa vedem ce si cum .
la vechiul ZC aveam un exedy stage 1 cu 50k si destule track-uri si cand l-am vazut zilele trecute am ramas masca mai are 80% din viata .

Add Thank You Reply

eu am exedy oem, impresia e urmatoarea: ca o volanta ondulata sau disc deformat, vibratiile sunt legate direct de turatia motorului, urca si scade in f de rpm. repet, daca plec gen motocicleta cu sprituri, rpm peste 1800 nu se simte nimic. daca patinez sub 1600 vibreaza mai usor, daca patinez la 1000 sare masina sub mine.
in urma cu 2 saptamani intentionam sa o duc la mecanic sa disecam. nu o miscasem de aproape o luna. surpriza. smooth dupa putina miscare in oras, cand am ajuns sa parchez la un mall, in parcare a inceput usor usor sa vibreze pana i-au revenit apucaturile detot. de atunci a vibrat tot timpul (doar cu crx-ul m-am deplasat) si a fost doar un singur episod cand a fost cuminte.
am incercat diferite manevre, nu gasesc un mecanism de declansare a comportamentului. 100% aleator.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat

Add Thank You Reply

Si Civic 5D vine din fabrica cu Exedy, din cate stiu. Optiuni (ma refer si la 5D si Type S / Type R) ar mai fi de la Luk sau de la ClutchMasters din US.
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil

Add Thank You Reply

luk nu e o optiune man, eventual sachs

Add Thank You Reply

Cum am spus si dincolo, eu nu am simptomele astea pe care le descrieti voi.
Unii ziceau ca am km putini si ca pe la 35-40k km o sa apara. Ma apropii de 49k km si...nimic. Sper nici sa nu apara ca mai am garantie pana in Iulie Icon_biggrin

Add Thank You Reply

@Liviu: chiar sunt curios sa aflu o parere despre Sachs,dar nu stiu pe nimeni care sa aiba. Ma tot gandesc in schimb la cele americane, poate or fi mai zdravene.

@ Bogdan: nici nu-ti doresc sa-ti faca vreo figura. E enervant la culme. Tu ai diesel, oricum, e diferit ansamblul si nu am auzit de astfel de probleme la 2.2. Ma rog, au fost altele, la cateva loturi din 2006...

Sent from somewhere else...
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil

Add Thank You Reply

La mine face foarte rar - am 125k - numai dupa ce o forjez cateva ore prin Bucuresti si am cauciucuri cam uzate (in special cele de iarna).
Solutia este, asa cum a zis si Liviu, patinat la o turatie putin mai mare.

Add Thank You Reply

ieri a fost totul ok, a mai vibrat ocazional. am lasat ambreiajul si la 800 rpm si nu s-a crizat. nu mai pricep nimic. eu cred ca e ceva incorect mecanic. cum spuneam, o sa dam cutia jos si o sa vad daca se observa ceva.

Add Thank You Reply

(06-01-2012, 12:02)Wagner Wrote: @Liviu: chiar sunt curios sa aflu o parere despre Sachs,dar nu stiu pe nimeni care sa aiba. Ma tot gandesc in schimb la cele americane, poate or fi mai zdravene.

Ma indoiesc ca vei gasi in USA pentru R18A2. Ei nu au motorul acesta pe nicio masina din cate stiu eu.
Uite pe eBay (UK) un Exedy: http://www.ebay.com/itm/EXEDY-CLUTCH-KIT...3801wt_921

Add Thank You Reply

ei au r18a, cutia 5 tr.

Add Thank You Reply

In cautarile mele dupa final drive pentru R18 mi s-a comunicat ca, desi rapoartele sunt altele, orice componenta pentru R18-le de US (adica final drive, ambreiaj, diferential) se potriveste pe orice R18 EU. Atentie: "se potrivesc" nu inseamna "identice".

Asta mi s-a spus, asta spun si eu mai departe.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!

Add Thank You Reply

(06-01-2012, 16:35)maruta Wrote:
(06-01-2012, 12:02)Wagner Wrote: @Liviu: chiar sunt curios sa aflu o parere despre Sachs,dar nu stiu pe nimeni care sa aiba. Ma tot gandesc in schimb la cele americane, poate or fi mai zdravene.

Ma indoiesc ca vei gasi in USA pentru R18A2. Ei nu au motorul acesta pe nicio masina din cate stiu eu.
Uite pe eBay (UK) un Exedy: http://www.ebay.com/itm/EXEDY-CLUTCH-KIT...3801wt_921

Nu m-as apropia de Exedy ala, am avut si eu montate si rulmentul a inceput sa sune dupa o luna de zile.

Add Thank You Reply

Si alti au probleme cu ambreiajul Icon_biggrin

http://www.autoexpress.co.uk/news/autoex...farce.html

-----
Hai hui

Add Thank You Reply

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Theme © 2014 iAndrew