This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

CRX 1.6 esi (ED9), Flint Black



 
#81

depinde si de traseu. daca e ca si ala pe care am fost lluna ses, ca masa, merge rigida, daca e ca si rasnovu in anumite locuri unde arunca urat, merge mai moale.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#82

Adică ai nevoie de Ohlins Icon_biggrin



Reply



 
#83

Din prima sigur nu ai sa nimerești, tre sa treci prin ceva setup-uri si suspensii pana dai cu a buna Icon_wink



Reply



 
#84

Are dreptate Traian. Ce iti doresti tu de la suspensie nu e usor de atins dintr-un singur setup.

Poate ar fi mai bine sa iei arcui mai moi 10/8 sau 8/6 iar cand vrei duritate sa intaresti amortizoarele. Asa poate ai gasi un echilibru pentru ambele variante.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#85

Dupa luni de asteptari mi-a ajuns suspensia. Amortizoare Koni sport (galbene) si coilover-ele Ground Control.
Custom spring rates : 8kg fata, 7kg spate.
Le-am luat prin Rusu Nicolae de pe 4tuning.Le aduce din America cu vaporul, transportul este relativ ieftin , iar avantajul principal este ca nu mai platesc taxele vamale, care ar fi fost cam jumatate din cat am dat pe arcuri.Dezavantajul este ca am asteptat cam o luna jumate pana sa vina, dar oricum RECOMAND persoana, este de incredere si este un om foarte ok, cum rar mai intalnesti in zilele de acum.
Din pacate nu m-am interesat suficent de amortizoare si am aflat abia cand au ajuns deja la mine ca duritatea nu se poate regla decat daca sunt date jos de pe masina.Asta nu e chiar ce imi doream eu, dar patesc daca nu ma interesez mai mult.
Asta este o sa le folosesc asa acum, poate pe viitor o sa-mi iau altceva cu clickuri...

[Image: 11847762_969475789740711_1534460765_o_zpsqbyyp13k.jpg]



Reply



 
#86

Cam nasoală faza cu reglatul mai ales că tu vrei să folosești mașina în condiții diferite.
Așteptăm o părere despre setup când îți ajunge.


Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#87

si eu sunt curios cum "stau". ground control vine si separat sau doar la pachet cu koni?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#88

Cum ? Nu ai click-uri in capul tijei de amortizor ?



Reply



 
#89

Gen :    



Reply



 
#90

Koni din cate stiu eu regleaza doar rebound-ul din click-urile de sus, si e ce trebe'.
Ai sa vezi ca o sa fii foarte multumit de ele Icon_wink
Cineva care le foloseste

https://youtu.be/YVfmIgQ6_V8



Reply



 
#91

N-au niciun click



Reply



 
#92

Am ajuns in momentul in care trebuie sa-mi fac unghiurile.
Imi puteti recomanda o cadere buna pentru rally/vtm ?
Nu am gasit in oras pe nimeni priceput la asa ceva, decat daca imi pune valorile specificate pe computer.



Reply



 
#93

Cu -3 grade pe față și -1.8/-2 pe spate mergi ok, cel puțin la vtm.
Convergentă 0 pe față iar pe spate după cum îți place.
Să pui poze cu koni-urile alea ca eu nu am mai văzut yellow fără reglaj de duritate din rotita.



Reply



 
#94

Au reglaj de duritate din rotiță dar nu au trepte de reglaj, e ca la robinet. Nu ai control la reglaj.



Reply



 
#95

Am înțeles, oricum nu am mai întâlnit până acum modelul asta.
Căderea, o să o ai în funcție de cât de coborâtă e masina.
Tre să ai răbdare până găsești setup-ul ce îți place.



Reply



 
#96

Singurul inconvenient la suspensie e ca trebuie date jos telescoapele de pe masina pentru ca sa le setez duritatea...



Reply



 
#97

De ce? Nu se reglează din capătul de sus?



Reply



 
#98

(15-10-2015, 00:23)kmr Wrote: De ce? Nu se reglează din capătul de sus?
Se pare ca pentru ED tre comprimat arcul și după aceea reglată duritatea ....ce cacat!



Reply



 
#99

Care e legătura între comprimarea arcului și reglarea debitului de ulei din capătul pistonului amortizorului?



Reply



 

(18-10-2015, 23:35)kmr Wrote: Care e legătura între comprimarea arcului și reglarea debitului de ulei din capătul pistonului amortizorului?
Nu prea ar fi, dar am mai auzit pe cineva de curând ca se plângea de același lucru.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.