This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

My Civic fk2 2007



 

M-a mancat pe mine in fund sa ma duc la Carpati Motors Icon_smile) - cap planetara exterior 440 euro.



Reply



 

A mai trecut ceva timp de cand nu am mai scris.
Intre timp masina a facut aproape 210.000km. si ca si ori ce masina a inceput sa isi spuna varsta.
Am mai schimbat la ea luna trecuta kitul ambeaj si pompa de ambeaj plus colac peste pupaza mi s-a forfecat planetara pe stanga. Toate o caruta de bani Icon_smile.
Mai fac vacanta la mare saptamana viitoare ii fac ITP si o pun la vanzare ca nu se mai merita sa o tin.
Mcar sa imi scot investitia in ea de anu asta Icon_smile.
La anu va urma sa iau o alta masina dar cred ca nu va mai fi sigutr o Honda.



Reply



 

eu nu va inteleg pe voi astia care luati masini cu 200.000 km si vreti sa nu bagati bani in masini. eu cand am vrut sa stiu ca minim 4-5 ani nu imi cere bani, am luat masina noua.
cand cumperi o masina SH kitul ambreiaj e primul reper schimbat impreuna cu distributia si uleiul. de obicei cine vinde ii da drumul atunci cand trebuie sa bage bani in ea
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Pai unde scrie ca a luat masina la 200mii? Sari la concluzii ca fata mare la maritat Icon_lol In primul lui post a zis ca masina are 120mii si asta era in 2012!
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

in fine. ramane o masina cu 200.000 km. normal ca pica un ambreiaj sau alte repere mai importante la km astia, indiferent de sigla de pe bot. daca ia una noua ii inteleg justificarea.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Masina am luat-o de noua acum 10 ani nu am lat-o cu 200.000km Icon_smile. Nu sunt suparat ca au picat la ea piese varsta isi spune cuvantul si e normal sa se mai strice chiar sa tinut bine masina. Sunt suparat pe pe politica practicata de Honda la piesele de schimb OE adica exagerat de scumpe si reduceri s-au promotii 0. Ma uit la Mercedes dupa 4 ani ai reducere la piesele OE 20% o comparatie pompa ambreaj Honda OE 1500 lei (aftermarket pentru masina mea nu se gaseste) cu manopera pompa ambreaj Mercedes OE 750 lei cu tot cu manopera.
Da la anu tot o masina noua voi lua cu siguranta sau cel putin una SH veche de max 1 an cu garantie.



Reply



 

Cu ce te gândești să o schimbi? Eu tocmai invers, frica costurilor mai mari de întreținere m-au făcut să rămân cu Honda.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Ceva de familie ori un break ori un van important este sa fie benzina nu imi plac motoarele diesel.
M-am uita in curte la ford CMax sau Focus pana acum, ramane sa mai studiez piata poate si Peugeot/ Citroen, ei mai au masini de familie.
Mai am o Dacia Sandero Stepway cutie automata si motorul de 0.9 Tce 90CP luata anul asta de noua la care am prins si o oferta de 5 ani revizii gratuite. Pentru oras mi se pare geniala masina.
Mie mi-a placut Honda FRV dar sunt rare la noi si nu se mai fac de ceva ani.



Reply



 

de ce nu te uiti la kia-hyundai? cu frantuzestile nu cred ca "te scoti". politica "service scump" e binecunoscuta.
incearca sa faci rost de echivalente oem, nu e musai sa mergi pe piese originale? honda nu face piese de schimb, iar cineva fabrica piesele pt honda. e de sapat dar tot gasesti. intr-adevar, unele repere nu le gasesti decat "oem"...
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Nu prea stiu cum sunt masinile coreene singurul lucru care il stiu este ca au garantie de 7 ani dar ma voi documenta.
Eu am mai avut un pegeot 207 si compatativ cu Honda era parfum la piese desi in 2 ani cat l-am tinut am schimbat doar o bieleta pe original a fost 120 lei cu tot cu manopera iar reviziile nu mai zic un sfert cat la Honda.
La honda credema ca am cautat dar oferta aftermerket e slabuta iar ce am avut eu nevoie nu am gasit.



Reply



 

poate ai avut ghinion. eu am schimbat bielete (meyle) , rulmenti amortizoare (skf , producator oem), doar un rulment de la plantara n-am gasit decat oem. stergatoarele sunt scumpe Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Bieletele antiruliu sunt inca originale si ok. Am pus si eu bielete si capete de bara SWAG ca pe originale cereau 2500 lei la reprezentanta asa ca cu 1000 lei leam si montat pe cele swag.
Stiu ca stergatoarele sunt scumpe in fiecare primavara dau 350 lei pe un set nou ca mai sunt si proaste pe deasupra.



Reply



 

2500 doua bielete?



Reply



 

Da,
pe original 2 bielete directie si doua capete de bara OE costa la honda pentru civic 5D 1.8 din 2007 2500lei.
De aia sunt eu suparat ca indiferent ca ai masina de 2 ani sau de 10 ani vechime piesel au acelasi pret cel putin la Honda.



Reply



 

mult peste marcile premium. or fi de adamantium ....



Reply



 

deci, conform siteului https://www.lingshondaparts.com/honda_ca...ock_05=hcr
capetele de bara sunt 90 bucata si bieletele 120 euro. deci un 1800. restul e politica "reprezentantei" la care nu inteleg de ce merge lumea. te duci la orice service si ala iti poate comanda orice reper pe original.

la un google rapid, gasesti piese la preturi decente :

https://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=53010SMGE01

https://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=53540SMG003

deci la un 400 lei.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

(26-08-2017, 16:44)Tomi Wrote: mult peste marcile premium.  or fi de adamantium ....

"Valyrian Steel"  Rollinglaugh



Reply



 

(28-08-2017, 09:43)=))LauX_LauX_LauX Wrote:
(26-08-2017, 16:44)Tomi Wrote: mult peste marcile premium.  or fi de adamantium ....

"Valyrian Steel"  Rollinglaugh

Rollinglaugh Rollinglaugh Rollinglaugh
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Stiti cumva daca gasesc aceasta piesa si pe aftermarket?
74655-SMG-E00
S-a ars de tot pe la suruburi si a cazut pe toba tot zdrangane cand plec de pe loc.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.