This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

HONDA S2000 AP1 white & blue pearl



 

Inca in hibernare.
Ulei pe langa VTEC solenoid: are doua garnituri, cea superioara se gaseste doar aftermarket, cea inferioara (cu filtru) se gaseste pe orginal. Aparent la mine incepuse sa cedeze cea superioara, am schimbat cu aftermarket, dar pana la urma am luat alt VTEC solenoid nou. Problem solved.
Ce am mai rezolvat:
- soft top nou, upgrade la geam de sticla
- VTEC solenoid nou, OE
- 4x bobine noi, OE
- kit complet garnitura capac motor, suruburi noi etc OE
- revopsit capac motor si bobine

Ce mai urmeaza:
- schimbat rulmentii din rolele de la cureaua de accesorii
- reconditionat injectoare (am kit complet, orings si filtre etc)
- facut rost de scut motor ambele piese, trebuie montat


Attached Files Thumbnail(s)
                   



Reply



 

de abia asteapta caldura, loc pe strazi sa fie Icon_smile

de ce ai luat bobine noi? stiu ca sunt foarte scumpe, mai ales pe oem.



Reply



 

Trebuie sa ii fac si revizia mare, motor o data pe an, diferential o data la doi ani, cutie o data la 3 ani, si anul asta sunt toate la rand. Abia astept si eu sa o scot la plimbare.
Bobine: una a dat fail acum vreo 4 ani, am inlocuit-o doar pe aia. Am zis sa le schimb pe toate anul trecut, am pastrat-o pe cea mai noua pt teste. Doar ca idee, bobinele pt 04-05 merg perfect pe 00-03, si costa la jumate. Denso 673-2301. Nu mai stiu exact, dar sub 1000 ron toate 4.

Am uitat ca anul trecut am schimbat si soft top-ul, 14 ore de munca. Am pus o pus o poza mai sus, sa fie Icon_smile)

Edit: info bobine. Merg si cele de Civic FN2 type R
2000-2003: 30520-PCX-007 ($103 from Majestic Honda)
2004-2005: 30520-PNA-007 ($52 from Majestic Honda) - or - this is the same as the coil pack/part # for the RSX and a dozen other Hondas, probably the easiest to find. Works great in all pre 06 S2000s.
Denso part numbers:
#673-2301 = RSX/04-05 S2000 coil part # ($40 from Amazon) = 30520-PNA-007 -- din cate am inteles, astea sunt rebranded si vandute ca OE pt 04-05, considerate upgrade fata de 00-03
#673-2300 = AP1 coil ($93 from denso, $80 from Amazon)
Pt toate de mai sus: nu merg pe 2006+



Reply



 

Ai folosit vopsea VHT wrinkle pentru capac? Am și eu în plan să-l execut pe al meu anul ăsta dacă reușesc.

P.S. cât de bine dau jantele astea. Și la Gabi îi zic de câte ori am ocazia

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Da, VHT wrinkle, daca mai are cineve nevoie, am luat de aici https://magazin.metricmotion.ro/vht-pain...inkle-plus
Nu a iesit wrinkle ca din fabrica, dar imi place cum a iesit Icon_smile
E rosu mai inchis in realitate, nu stiu de ce pare spre portocaliu in poza.


Attached Files Thumbnail(s)
   



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.