This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

maruta: '02 Accord CH1 Type-R - H22A7



 

Am fost sa-mi reincarc freonul si am gasit si un furtun de la AC fisurat (mi l-au schimbat imediat). Mai aveam doar 100 gr. de freon in loc de 5-600 cat era normal.
Acum raceste mult mai bine, dar inca nu am dat de o zi foarte calduroasa.

Azi mi-am schimbat si placutele de frana. Am mers pe mana lui Vlad (multumesc pentru ajutor!) si am luat Ferodo DS2500. Weekendul viitor le voi face rodajul si pot spune mai multe despre ele. Sunt mai scumpe dar cred ca sunt ce trebuie pentru nevoile mele.



Reply



 

Sunt fix ce trebuie, eu sunt foarte multumit de ele (sunt la al 2lea set).



Reply



 

Ah, si am uitat sa zic de EBCurile RedStuff ce le-am inlocuit: sunt cam de cacat. Imi pare rau ca le-am uitat la Vlad ca as fi vrut sa le fac o poza sa vedeti cum se crapasera. Deci, mai aveam putin si ramaneam fara frane.



Reply



 

DS2500 sunt exact ce trebuie, si eu am folosit 2 seturi la civic. Din pacate pentru CL7/9 nu se fac...
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 

De acord cu dragostan: dupa ce am schimbat la DS2500 nu mai pun altceva pe masina. Sunt absolut ce trebuie si foarte ok ca pret.
RedStuff de la EBC nu sunt marketate ca track use? Alea sau YellowStuff...
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

Yellowstuff sunt "Street, Trackday and Drift racing pads", iar Redstuff sunt doar "street racing pads" pentru masini peste 200 CP.
Faza este ca (am inteles de la Vlad) Redstuff nu le recomanda chiar EBC sa fie instalate pe discuri EBC...Icon_yikes Orice altceva, dar nu pe discuri EBC...HA-HA!



Reply



 

Am mai spus eu pe undeva ca EBC-urile sunt varza.



Reply



 

Nu am reusit sa fac rodajul la placute deoarece mi-a fost frica sa ies cu masina pe ploaie weekendul trecut. Am observat ca mi se scurge apa de pe caroserie foarte aproape de filtrul de aer si am zis sa nu ma risc chiar daca are HydroShield sau cum i-o zice la protectia respectiva.
Si cum ploua afara foarte tare, nu am putut sa mut filtrul in compartimentul motor, asa ca am plecat cu Civicul.
Problema va fi rezolvata prin redirectionarea traseului de scurgere al apei, astfel incat sa nu mai ajunga in zona respectiva.

Intre timp, i-am pus o banda termoizolanta la evacuare si sper sa-si faca treaba macar la un sfert de cum se lauda producatorul, adica sa mai opreasca din caldura degajata in compartimentul motor si sa asigure o mai buna evacuare a gazelor.

[Image: IMG_16111_zpsb54911ef.jpg]



Reply



 

Gazele vor iesi mult mai fierbinti si atentie mare daca ai finalele foarte aproape de bara spate, am mai vazut bara topita dupa o operatiune ca asta.

L.E. Tu nu aveai tabla in fata șerpișorilor?



The following 1 user says Thank You to kmr for this post:
  • maruta
Reply



 

(06-06-2013, 14:27)kmr Wrote: L.E. Tu nu aveai tabla in fata șerpișorilor?

Nope.



Reply



 

bai stii ce ma enerveaza la unele benzi d'astea, ca arata ca si crosetate de mana. a mea arata mai finut. treaba si-o fac la fel, sunt sigur, da' arata cumva mai dezordonat.
sa nu ma injuri, nu-ti bag tie de vina Icon_razz
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Icon_wink stiu ca arata de parca as fi taiat fasii dintr-un sac de canepa Icon_biggrin, dar pe mine nu ma deranjeaza. Puteam sa iau de pe eBay una neagra si arata mai bine, dar ma repet, nu e vorba de look aici, e vorba de utilitate.
Am vorbit si cu Bodo de banda asta termoizolanta si mi-a spus ca ajuta mult evacuarea, riscul fiind sa afecteze sonda Lambda daca merg in regim de cursa vreo 2-3 ore, ceea ce la mine nu este cazul...

Masina este la vopsit acum, adica aripa drapta spate asteapta de mult sa fie vopsita si cu ocazia asta am luat un chit de vopsire si pentru etrieri (tot rosu).

Trebuie sa-mi fac o protectie custom a filtrului de aer, sa-l pot tine "la racoare" fara riscul de a se uda de la ploaie sau la spalatorie.
Am luat din targ un filtru HKS (replica) doar cu gandul de a-i folosi cutia de protectie in acest scop...sa vad cum o scot la capat, ca nu se potriveste asa cum ma asteptam eu filtrul original K&N cu cutia de la HKS (cred ca m-am grabit putin dar nu am dat bani multi pe HKS). Oricum, partea buna este ca pot monta filtrul K&N foarte repede in compartimentul motor in caz de nevoie.



Reply



 

Schimbat uleiul dupa doar 4500 km; nu ca n-ar fi fost bun, dar asta e in capul meu acum, sa nu tin uleiul in motor mai mult de 5000 km.
Am pus Motul 10w40 300V Chrono si filtru Amsoil (mare) si am mai schimbat bucsile la bara stabilizatoare fata, ca tot le aveam cumparate de mult timp si de asemenea o bieleta.
Am reusit sa identific de unde venea un zgomot la denivelari si anume suportul de la baterie avea un surub lipsa (unul care era cam ascuns).

Si, astazi a primit un tratament profesionist pe exterior si la motor:

[Image: null_zps7c63da13.jpg]

[Image: null_zps372a9dc7.jpg]

[Image: null_zps52b834f4.jpg]



Reply



 

foarte frumosa, sa-i fie de bine!
nu cred ca te lasa inima sa o vinzi, oricat te-ar ademeni omu cu multe honde Icon_razz



Reply



 

Sunt oarecum părtaş la cum arată Icon_smile Cine ştie....



Reply



 

"omu cu multe honde" Rollinglaugh Rollinglaugh



Reply



 

Sa-i fie de bine! Te-am vazut si salutat azi dupa-amiaza, pe langa coliba aceea unde stau multi parlamentari la lucru. Demential suna motorul la turatie mare ! Icon_biggrinIcon_biggrinIcon_biggrin

Sent from G510
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 

Omu' cu multe Honde are si multe idei bune si multe solutii pentru detailing. Thanks!



Reply



 

Foarte frumos. Poti sa zici exact procesul de detailing si ce produse daca sti cumva.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

(01-08-2013, 19:38)Wagner Wrote: Sa-i fie de bine! Te-am vazut si salutat azi dupa-amiaza, pe langa coliba aceea unde stau multi parlamentari la lucru. Demential suna motorul la turatie mare ! Icon_biggrinIcon_biggrinIcon_biggrin

Sent from G510

Scuze, nu te-am vazut.
Astazi, pasagerul din dreapta si-a astupat urechile cand a intrat in VTEC. Icon_biggrin



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.