This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Sfat achizitie Civic FN1 5d



 
#1

Salut,

Ma bate gandul sa schimb daily car-ul (Audi A3 8L 1.6b) cu ceva mai nou, mai multe dotari, etc..
Una dintre variante ar fi Civic FK1 1.8 benzina. Mi-ar placea mai mult facelift-ul, dar nu cred ca gasesc in bugetul meu (< 7k). Vreau sa fie in 4 usi, deci TypeS-ul cade.
Are cineva idee cam care-s bubele la masinile astea pe langa suspensia rigida (nu ma deranjeaza, sunt invatat), greierasii din bord (astia ar fi o problema) si ceva chestii legate de ambreiaj?
De asemenea, cam care ar fi un consum aproximativ pt masina asta? Ma intereseaza mai ales urbanul.
Are cineva o lista cu dotarile care s-au pus pe masinile astea in functie de variantele de echipare?
Si hatch-ul e facut in UK ca si sedanul?

PS: Nu sunt setat pe Honda. Daca aveti idei de alte hatch-uri/sedan cu motoare decente pe benzina (exclus VAG/Ford), astept variante. Ma intereseaza un consum de max 15/100km in Cluj, ceva dotari (incalzire parbriz, oglinzi, senzori parcare, incalzire scaune) si un motor cu care sa am chef si sa plec la drum lung (sa nu fie lesinat cand ai 3 oameni in masina si dai drumul la AC).



Reply



 
#2

FN1 e type-s, deci titlul e gresit Icon_razz
faceliftul ce are in plus inafara de narile alea urate din grila?
incalzirea in scaune nu stiu cum e. eu am type-s plus, deci echipare maxima, dar in .ro nu are incalzire si navigatie. in .de are.
de ce vrei 5 usi? ai incercat? sunt f mici, mai ales cele din spate, accesul e f nasol (de ex. mi se pare imposibil de manevrat un scaun de copil prin usa aia mica) . la 3d usile sunt mari iar rabatarea scaunelor face accesul destul de facil in spate.
nu are nimic ambreiajul. lumea nu stie sa plece de pe loc cu un motor fara cuplu si acceleratie drive-by-wire. doar ca pedala de ambreiaj face un "clank" la apasare. chestie fizica....ceva proiectare proasta.
daca mergi ca mine, in oras ai intre 10-12, depinde de aglomeratie. test facut seara cu trafic lejer, am mers si cu 8.
afara, pe autostrada 5.6 la 100km/h, 7.2 medie pe 1800 km, mai mult de jumatate mers cam Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale..
hatchul e in uk, de sedan stiam ca e turcia.
nu merita nici un alt hatch. eu nu as schimba decat pe a classe. Icon_smile
nu te astepta sa rupa asfaltul cu 3 oameni si acc on Icon_wink

selecteaza aici modelul dorit apoi vezi ce dotari au : https://www.lingshondaparts.com/honda_ca...ar_53=2009
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#3

Mersi de raspuns!

Credeam FN1 e si cel in 5 usi, am vazut ca peste tot e trecut 5d (dar asta ma gandesc ca vine de la doors) si nu e elocvent. Ala in 5 e FK1 atunci?
Prietena-mea ma tot bate la cap cu 5 usi, momentan Audi-ul e in 3 si nu e foarte comod cand mai luam pe cineva. Am zis ca daca pt iesiri in weekend am EK-ul, cealalta sa fie o masina cu 4 usi, desi rar vom merge mai mult de 2 persoane cu ea (eventual luat un prieten prin Cluj sau un city break in care ne grupam pe masini).

Aveam impresia ca facelift-ul nu are narile negre ci grila neagra, dar cred ca si aici stiam prost. Ideea e ca nu ma prea impac cu grila aia oglinda si am vazut ca sunt si ceva negre cu crom (care banuiesc ca nu sunt de TypeR). Din cate tin minte si tu ai pe masina grila despre care vb.

Consumul tau suna bine. Nu ma astept sa mearga ca EK-ul, dar nici ca Audi-ul ce il am acum. Am fost 4 oameni + bagaje + clima intr-o iesire de 500 de km si am crezut ca mor de plictiseala. Plus ca la sfarsit a iesit consumul 7,2 (asta in conditiile in care nu am fost deloc pe autostrada si mers maxim 120).

Mai studiez problema. Alta varianta la care m-am gandit e 320i E90. Acolo clar am dotari mai multe, dar se gasesc greu (toate-s diesel), nu stiu cat consuma asa ceva in Cluj si in plus poate incep si sa ascult manele dupa ce ma urc in ea Happy .



Reply



 
#4

FK e cel in 5 usi.
grila de care spui tu e pt TYPE-S facelift. se poate schimba usor. costa doar vo 170-180 euro.
usile din spate sunt eeeexxtreem de mici si de nefolositoare. adica, daca vrei sa-ti iei ceva de pe bancheta spate, trebuie sa te plasezi cu lateralul ca nu incapi Icon_biggrin . si eu credeam ca e mai ok cu 5 usi dar dupa ce m-am invartit putin prin unul al unui amic...am zis ca 3 usi e mult mai comod de utilizat. chiar daca te dai jos ca sa intre cineva.
bmw-urile sunt de evitat dupa parerea mea. vb si cu baietii de la service ca te lamuresc ei.

analizeaza-ti putin cerintele la dotari. unele sunt inutile. adica ce am eu e suficient, nu simt nevoia de altceva. iarna uneori mi-ar place scaune incalzite dar si alea sunt usor de pus ulterior daca chiar vrei.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#5

Nici eu nu am prea multe pretentii, plus ca o gramada de chestii mi se par si mie inutile sau le folosesc foarte rar.
M-ar interesa in special incalzirea in oglinzi si parbriz (pentru ca iarna sta afara) , clima automata (nu neaparat pe 2 zone ca oricum nu cred ca ajuta) si eventual ceva senzori de parcare. De incalzire in scaune m-as putea lipsi, oricum nu o prea folosesc.
La BMW am vazut ca unele au probleme cu distributia, dar e greu sa imi dau seama de problemele reale ca majoritatea parerilor de pe net is pe langa subiect.



Reply



 
#6

Double post



Reply



 
#7

Am vrut sa editez prima postare ca nu prea avea sens ce am scris, dar am mai postat inca o data. Rog un admin sa faca curat, eu nu cred ca pot sterge mesaje.



Reply



 
#8

@Liviu - cred ca ti-e stricat CB-ul daca mergi Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. si ai doar 7 %



Reply



 
#9

daca te referi la acel 7.2 la 1.800 km, bruxel-baia-mare, mers tare belgia, Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. germania (adica 160-220 km/h (m-au depasit 2 sau 3 masini), atent (in jur de 120) austria si ungaria. calcul facut pe bonurile de benzina. si CBul n-a fost stricat niciodata Icon_razz
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#10

Depinde de distanta parcursa cu Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. si cea cu 120  Icon_wink in fine, consumul se apropie de diesel insa la 180-200 eu zic ca ai lejer peste 10%



Reply



 
#11

aprox 900 km, medie de aprox 150 km/h, restul de 960 cu 120 de frica raderelor din au si hu. media de consum a fost 7.2
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#12

CL7 ce are? Eu zic ca gasesti in buget. Un amic a luat CL9 (type s) in banii astia (ce-i drept a cautat destul de mult). Si 2.0 DOHC-ul misca bine Icon_smile
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 
#13

Nu are nimic, m-am uitat si la Accord-uri. Din pacate, nu stiu cat de usor gasesc un 2.0 manual.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.