This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

w33bb0: '94 CRX del Sol ESI (EH6), Custom Blue



 
#81

bravo, din bine in mai bine Icon_wink
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 
#82

Tu de aia te grabeai la Buc sa iti bagi masina in service Icon_razz
Vezi sa porti sapca sa nu cumva sa faci insolatie Icon_biggrin

Sent from my GT-I9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 
#83

Nu, mai! Masina iesise de la bucsat inca de vineri dupa amiaza. Ma grabeam sa vad ce-a iesit Icon_biggrin
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#84

Asa, un mic how-to pentru reconditionarea capacelor jantelor de aluminiu. A fost prima incercare, deci nu-s foarte multumit de rezultat, insa e decent pentru moment.

Se dau patru capace de jante Borbet Type-H aflate mai mult sau mai putin (de fapt mai mult) in aceasta stare:
       

Se cumpara (la un pret exorbitant as putea spune) patru capace cu emblema Skoda, pentru ca sunt singurele (daca va vine sa credeti) care se potrivesc la diametrul interior pe sus-numitele Borbet Type-H:
   

Se asigura prezenta in vecinatate a doua bucati de smirghel de granularitate diferita, folosite de obicei in vopsitorie, plus una bucata instrument de slefuit - acel burete foarte abraziv, dar poate fi si un smirghel cu granularitate foarte fina - alaturi de una bucata surubelnita cu maner solid, dar cu varf subtire:
   

Se foloseste surubelnita pentru desprinderea tablei (de doi lei, dar lipita extrem de bine) cu sigla Skoda, iar, approx. o ora si un set de degete mai tarziu se ajunge la:
       

Se smirgheluieste bine fiecare capac cu cele trei bucati de smirghel (sau doua bucati de smirghel si buretele acela la final), apoi se spala cu sapun, iar la final se curata cu acetona. Aici ar mai fi de mentionat ca, inainte de smirgheluire trebuie sa te asiguri ca ai dat jos tot lipiciul original care mai ramane pe capac si ca acetona e bine sa nu fie nemaipomenit de buna calitativ, pentru ca risti sa atace plasticul mai mult decat iti doresti Icon_smile

In ultimul rand se aplica niste Picatura sau Super Glue in punctele cheie ale capacului - adica acolo unde nu vrei sa se desprinda sub nicio forma, gen pe margini - si se ajunge la:
       

Cost total: ~150.00 lei din care capacele au costat 120 lei si-au fost luate dupa cautari indelungate prin Autovit. Abtibildele (din aluminiu si de o calitate foarte buna pentru pretul platit) au fost comandate de pe eBay si-au sosit in vreo 3 saptamani, iar restul de materiale... Bricostore Icon_smile

Nu stiu daca ajuta pe cineva toata poliloghia asta de mai sus, insa eu abia astept sa finalizez cu jantele. Sper ca saptamana viitoare sa le vina randul la reconditionat Icon_biggrin
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#85

Am vazut ieri in Targ Vitan capace cu sigla Honda (cu scrisul negru). Nu stiu daca se potrivesc la jantele Borbet, dar aviz amatorilor.
Si tot aviz amatorilor, am un capacel original Honda pentru cine si l-a pierdut. Este de la jantele stock care au venit pe Civicul Sedan.






 
#86

bai, mie mi se pare f mult 150 pe un set de capace, jur!
incearca sa folosesti silicon sau adezivi dual pt elemente expuse intemperiilor, supe-glue nu prea tine.
ti-au iesit ok ca aspect. baga mare Icon_wink
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 
#87

(15-06-2012, 10:39)maruta Wrote: Am vazut ieri in Targ Vitan capace cu sigla Honda (cu scrisul negru). Nu stiu daca se potrivesc la jantele Borbet, dar aviz amatorilor.
Si tot aviz amatorilor, am un capacel original Honda pentru cine si l-a pierdut. Este de la jantele stock cu care au venit pe Civicul Sedan.


Mi-ar fi bun mie Icon_smile






 
#88

(15-06-2012, 12:10)kmr Wrote:
(15-06-2012, 10:39)maruta Wrote: Am vazut ieri in Targ Vitan capace cu sigla Honda (cu scrisul negru). Nu stiu daca se potrivesc la jantele Borbet, dar aviz amatorilor.
Si tot aviz amatorilor, am un capacel original Honda pentru cine si l-a pierdut. Este de la jantele stock cu care au venit pe Civicul Sedan.


Mi-ar fi bun mie Icon_smile

Se rezolva.
Cand vin sa iau camera ti-l aduc.



The following 1 user says Thank You to maruta for this post:
  • kmr



 
#89

(15-06-2012, 10:39)maruta Wrote: Am vazut ieri in Targ Vitan capace cu sigla Honda (cu scrisul negru). Nu stiu daca se potrivesc la jantele Borbet, dar aviz amatorilor.

Am vazut si eu si nu, nu se potrivesc pe Borbet Type-H. Am cautat de mi-a venit acru-n suflet si n-am gasit sa se potriveasca decat alea de la Skoda.

@Liviu: si mie mi se pare scump, da' stii senzatia aia dupa ce cauti si-ti pierzi speranta, gasesti intr-un loc si... Icon_lol
Referitor la adeziv, ele aveau deja adezivul pe spate cu care au venit de la chineji, da' am zis sa suplimentez si eu cu ceva. In orice caz, nu ma astept sa fie lifetime guaranteed. Doar ceva sa pun pe jante pana le schimb Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#90

(15-06-2012, 11:08)LIVIU_CTS Wrote: bai, mie mi se pare f mult 150 pe un set de capace, jur!
incearca sa folosesti silicon sau adezivi dual pt elemente expuse intemperiilor, supe-glue nu prea tine.
ti-au iesit ok ca aspect. baga mare Icon_wink


E foarte scump chiar si pentru Honda. Eu mi-am luat originale de Honda cu 17 Lire. Dar, daca nu gasesti, ce sa faci?






 
#91

Scumpe dar au iesit bine Icon_wink

Sent from my GT-I9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 
#92

dai draq pe hotii aia din targ vitan, ca m-am uitat si eu pentru rotele mele si ma luase unu care avea capace ca vrea 60 de lei pe unu de honda. I-am zis ca la banii aia le cumpar noi a inceput sa faca pe cocosu pe acolo ... niste hoti ordinari.






 
#93

Masina a intrat azi la montat diverse: A/C, third brake light, map lights, reparat antena (care nu mai culiseaza automat), butuci noi etc etc.

I-am comandat de asemenea si buton pentru A/C, plus screw cap covers pentru al treilea stop, ca sa fie treaba treaba. Butonul exista, dar nu scrie A/C pe el. Spre sfarsitul saptamanii ar trebui sa iasa (daca nu ma costa prea mult toate cele de mai sus, plus inca una-alta, dam si jantele la facut saptamana asta Icon_wink )

Poze... doar doua momentan:


Attached Files Thumbnail(s)
       
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#94

janta arata bine, ce ai cu ele? mai bine pastreaza banii pentru altele noi mai tarziu
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 
#95

Liviu, sunt ciupite, bre. Ciupite bine.
Daca vor iesi bine la vopsit, ma gandesc sa le tin, pentru ca-s destul de usurele si nu-mi mai displace modelul.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#96

eu zic ca sunt optiuni mai interesante, astea-s cam banale.
cat pot fi de usoare? ale mele de iarna pe 14 au 4,ceva, alea ed vara pe 16 au 8.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 
#97

Ma costa 800 de lei sa le fac "rebuild" Icon_smile
Deci pot incerca si optiunea asta. Daca nu-mi convine foarte tare, la anu' le marit si iau altele.
Stiu ca n-am sa scot poate nici 50% din valoare, da' de ce sa nu explorez si varianta asta? Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#98

pai n-ai ce sa explorezi, ca doar nu-si schimba forma.
eu nu as da 800 ron pe o reconditionare de jante decat daca sunt un model deosebit, brand, etc.
si eu ma gandesc sa le revopsesc pe ale mele, insa le fac singur, ma costa doar filerul, vopseaua si lacul, altfel... pt mine banii sunt mai scumpi decat pt tine poate Icon_smile))
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 
#99

Daca aveam timp si spatiu, ma bagam sa le fac eu. Dar chiar n-am Icon_sad
Imi doream de mult sa fac un set de jante cu mainile mele, da' m-as apuca acu' de ele si-as termina peste o luna, la cat timp le pot dedica.

Iar reconditionarea se face de nota 11. Am vazut jante reconditionate acolo si zici ca-s absolut noi, OEM, stock ce vrei tu Icon_smile
Pe EP-ul fetei am pus niste BBS-uri reconditionate mai ieftin, la un "nea' Gica" si... am regretat investitia.
Iar la ea a fost numai treaba de vopsit, nimic altceva.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 

eu nu contest asta. insa sa bagi 200 euro intr-un set de jante de 150 euro, hai 200 e ceva ce nu as putea face. poate sa arata ca si noi, ajungi la 400 euro valoare. cu 500 si ceva iei jante noi in pana mea.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat





Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.