This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

VW acuzată că a măsluit emisiile



 
#21

eu v-am zis ca nemtii sunt hoti  Icon_smile
.... au inceput cu masluirea masinilor din anii 80.  de la ei au invatat restu`.

(aparatura germana de masluit km pe original costa fix 13.200 euro insa i-au clonat-o chinezii de nu s-au vazut  Icon_smile
acum s-a clonat pe grupul VAG tot.  am tester facut de romani la bucuresti clonat 100% cu piese originale si soft original + update-uri online de server de la uzina  Icon_smile  )



Reply



 
#22

corectitudine germana frate. sunt curios cum va evolua perceptia lumii, mai ales a romanilor, asupra mitului german.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#23

Pai îți spun eu :
Americanii domne îs de vina, masiniile lor cu v8 cât poluează !
Text din gura unui vag-uist Icon_biggrin



Reply



 
#24

lol. daca il intrebi daca stie ce-s normele din california, crede ca se refera la umiditatea de pe plaja.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#25

astia polueaza fratilor.    Icon_smile


[Image: weew_zpsuwcnu266.jpg]



Reply



 
#26

astia si vapoarele Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#27

intr-o vreme erau ingrijorarea primara Icon_smile)

fart catcher
[Image: fart-catcher_1207842i.jpg]



Reply



 
#28

cu faza asta cred ca pana la urma tehnologia diesel face implozie si industria auto europeana cam trebuie sa se reinventeze...
deja furnizori de piese incep sa cada pe capete si (cine poate) au inceput deja programe de retehnologizare pe alte directii.

... apoi sa-i vad ce cilindree pe benzina vor pune pe ditamai "clasa amiral" si restu` sa impinga ditamai vagoanele de +2 tone Icon_smile



Reply



 
#29

era cazul sa se mai reduca din "autobuze". noile generatii sunt de niste dimensiuni nesimtite. nu mai ai loc pe strada...gata cu boieria, masini de dimensiuni normale, greautati normale, notoare normale.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#30

cam asa.

... chestia asta cu poluarea se cam stia de ceva ani buni. oare de ce au scos-o tocmai acum "de la ciorap"?



Reply



 
#31

Probabil a avut nevoie cineva acum de ea Icon_smile

Personal cred ca nu o sa fie asa mare tragedie, cel mai probabil o sa le dea in cap destul de dureros doar in USA (unde nu cred ca se imbogateau chiar atat de mult cei de la VW), nu vad eu in Germania nemtii sa renunte la Passat si sa se inghesuie in Renault Latitude sau ce nume o mai avea acum si in Alfa 159 sau in Jaguar XF. Eventual o sa migreze unii de la VW la Opel/BMW/Audi/si inca 1 milion de variante pentru o perioada si cam atat.

La fel ca mai toate subiectele din presa in ultimele luni (grexit, imigranti, rusi in siria, etc) e si asta super ultra mega discutat de foarte multi "cunoscatori pentru audienta si trafic pe site" (si multe memes, astea cred ca au fost si cele mai reusite) si la fel de probabil o sa moara repejor cand o sa apara un nou trend (o gripa, o "invazie", o reducere/adaugare de X% la salar, din astea de "popor").

In Romania (si sunt convins ca nu numai) sunt posesori auto care si-au scos DPF-ul cu totul ca nu aveau bani sa il schimbe sau si mai fain: l-am scos ca nu prea mergea masina, sa vezi ce fuge acum (parca i-a scos c@#$ din talpa) si n-a murit nimeni si trec toti ITP-urile fluierand s.a.m.d. credeti ca "nemtoaicele" (in special alea SH) o sa scada in ochii romanilor cu mai mult de 1%?

Stiu, durerea VW e ca a mintit organizat/intentionat/in nesimtire/etc in primul rand si abia pe urma ecologia insa cum zicea si Tomi mai sus si altii, nu e ca si cum toata lumea crede ca Civic-ul lui 1.6 o sa consume mediu 3.8 ca in manual... sa fim seriosi, trebuie sa vina o autoritate in domeniu sa ne zica asta?!
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 
#32

tu simplifici problema extrem si o reduci la viata romaneasca, si nu e cazul.
problema grupului vag vine de la amenzile pe care le va incasa si costrurile ce implica rechemarea tuturor modelelor cu probleme. pe langa astea, impactul in vanzari cred ca nu e asa important, cu toate ca o sa fie ceva. lumea asta nu e romania unde se scot filtrele si se da disable la orice necesita investitie si pesa de schimb.
noi nu vorbim de bla-bla-ul din media ci de lucruri concrete ce foarte probabil se vor materializa.
nu exista norme de consum pe plan mondial, acolo daca un producator face ceva e un fel de inselaciune si cineva poate sa deschida proces impotriva lor.
la emisii exista norme impuse, iar daca se "fenteaza" ai de-aface cu organisme statale/internationale care fix cu asta se ocupa.
deci nu e asa "lejer" cum vezi tu, dupa parerea mea.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#33

Posibil sa ai dreptate, avand in vedere ca aia din USA sunt si maniaci cu procesele. Partea cu consturile de rechemare nu stiu ce sa zic, mai intai sa vedem care e solutia nu(eu nu am auzit inca daca au o solutie a problemei)? Daca e un simplu update de soft, ma indoiesc sincer ca e mare durere, daca e cu schimbat de DPF sau alte componente, atunci da, o sa usture.

Cat despre amenzi... stai sa vedem CINE si CAT le da, din nou, personal cred ca o sa fie durerea mare in USA, in Asia nu stiu exact care e situatie, iar in Europa pariez ca o sa fie mai lejer, ca sa protejeze "motorul economiei".

LE: ca si concluzie, cred ca tot in USA o sa fie deranjul mare pt VAG.
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 
#34

Cred totusi ca va fi deranj si in alte parti, sunt tari unde se plateste impozitul in functie de emisii, si daca acum vor ajusta in sus emisiile le vor creste oamenilor taxele, ceea ce nu cred ca vor accepta. Si sa vezi apoi procese. In plus deja multe tari au interzis vanzarea masinilor manarite.
Iar ca rezolvare, am inteles ca ar exista si ar costa cca 300-400 de eur per masina, ceea ce ii va duce la cheltuieli foarte mari, iar daca adaugam si amenzile pe care sigur le vor primi, cred ca ii va afecta suficient incat sa ii faca ca macar pe viitor sa nu mai faca magarii de acest gen, nici ei si nici alti producatori.



Reply



 
#35

andrei, pt fiecare masina, proprietarul trebuie sa se deplaseze la un service sa o oblojasca. in conditiile in care situatia a aparut in urma unei operatiuni de INSELARE, producatorul trebuie sa si despagubeasca proprietarul pt gest, timpul pierdut pentru treaba asta, combustibil pt deplasare. dincolo nu e ca la noi : " 'te drek de sarac, ia d'aici un presh cado' !".
citeam acum cateva minute pe burtiera ca un oficial din conducerea vw a spus ca schimbarile vor fi dureroase....
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#36

treaba cu  softul....

sa luam exemplu oarecare  un Golf VI TDI de 140 bhp.
la 140 bhp nu trece testul de poluare si atunci VAG trebuie sa resofteze pe alta strategie si automat zboara de acolo vreo 20 bhp sa nu mai zic de cuplu, care e tot farmecul la diesel.  oare accepta clientul?

daca nu se reuseste prin resoftare si o modificare mecanica va fi iminenta, apoi ... ciao.

nu vreau sa fiu inteles gresit eu nu am nimic cu masinile VAG.  ma ocup de o gramada, imi plac si unele sunt facute extrem de bine la fel cum unele sunt pline de probleme.

ma scarbeste in schimb "lumea" asta automotive in general, de la fabrica la dealer cum se urmareste doar fraierirea clientului pana la urma....


late edit:

tocmai vb astia la digi ca VAG a luat in calcul inlocuirea masinilor cu unitati noi.  da cat "ban"  au astia  Icon_yikes ?



Reply



 
#37

pai cred cred ca sunt putini cei care se "streseaza" de ecologie. mai toata lumea e scarbita cum se poate face asa ceva la un nivel asa de inalt. adica au ajuns marile companii sa se comprte ca smenarii de la colt? si mai grav, daca in EU se stia si se tolera....ce draku e asta??? pai sa ma tolereze si pe mine la taxe si impozite, sa mai treaca cu vederea una alta...
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#38

@Tomi, pare-se ca anul trecut au avut "profit operaţional de 12,7 miliarde de dolari în 2014" deci imi vine greu sa cred ca nu se vor descurca chiar si cu 1, 2 miliarde paguba Icon_lol si foarte probabil un profit mai mic pe anii urmatori. Sursa: http://www.zf.ro/business-international/...n-14803245

@Liviu, cumva ce ziceam si eu mai sus: problema reala e ca au mintit/smenuit/etc organizat (si ca unii daca intradevar stiau au inchis ochii/tolerat) nu ca TDI o sa scoata in final 125 cai in loc de 140. Parerea mea Icon_smile
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 
#39

nu nu, si aia e o problema. citi ar fi cumparat o masina mai slaba si mai grea? lupta cailor putere e o parte de marketing. crezi ca degeaba?
cat despre profit....vezi lucrurile ca un angajat Icon_smile. nu e simplu deloc! nici un patron/consiliu actionariat nu iubeste pierderile. o reducere de profit e vazuta tot ca o pierdere. o scadere care implica si un plan emotional antreneaza colateral, induce un trend. nu e matematica gen anu asta suntem -5 la anul revenim de unde am plecat.
apoi vin toate planurile de investitii, dezvoltare, r&d, extinderi, astea nu se fac de azi pe maine ci pe ani, pe un buget preconizat, buget care provine dintr-un calcul de rata profit estmata, la randul ei estimata pe cresteri de profit estimate etc. etc. e und domino in partea de buget care influenteaza politia grupului pe termen imediat/mediu. de ce crezi ca a zis nenea ala "schimbarile vor fi dureroase"? Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#40

@andrei - paguba mare nu e la modificare masinilor ci la amenda din state, 18 mld, si procesele ce se vor aduna. daca scapa pana in 25 de mld o sa fie bine Icon_razz Noroc ca n-au vandut multe diesel prin china ca atunci isi puneau cruce direct.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.