This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Stergatoare Civic 5D



 
#1

Spuneti-mi si mie ce cod au stergatoarele alea Bosch care merg la Civic 5D.
Ale mele vad ca dau semne de oboseala si nu mai sterg bine. Parca tzopaie pe parbriz si lasa niste urme care mai rau fac...Pe deasupra mai fac si un zgomot nashpa.



Reply



 
#2

Tin sa te anunt ca stergatoarele bosch sunt un mare fas. Eu le-am schimbat in rpimvara pe cele originale, iar acum cred ca ma intorc la ele, pentru ca bosch-urile sunt varza in 6 luni de zile.


Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#3

Tinand cont de vremea execrabila de anul asta, eu zic ca au tinut chiar bine. Dar au si ele o durata de viata, nu?
Vazusem intr-un post pe un alt forum ca au schimbat pozitia lamelelor. A incercat careva posibilitatea asta?



Reply



 
#4

Din pacate nu stiu sa-ti raspund la intrebarea initiala, insa eu mi-am luat lamelele (si doar lamelele) OEM si totul este perrrfect.



Reply



 
#5

De unde le-ai luat si in cati bani? Ai ceva cod reper?



Reply



 
#6

Voi din cate cred aveti modelul "nou" de stergatoare, numai lamela de cauciuc si un pic de plastic.
Dupa cate am vazut eu arata bine pe masina dar cam atat, am fost cu un prieten cu ITR-ul si avea lamele din astea si nu prea faceau treaba mai alea la viteze mari.
Eu am Bosch cu "eleron" si ma tin cam 2 ani de zile fara probleme.

P.S. Stiu ca nu te ajuta cu nimic dar am zis sa imi dau si eu cu parerea Icon_biggrin
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#7

Nu sunt chiar asa micute cum zici tu...
Masina mea e model 2007.


Attached Files Thumbnail(s)
   



Reply



 
#8

Oho sunt mai mari astea ca si cele din magazin. Eu zic sa iei un set de la Honda si ai pace vreo 2 ani Icon_wink

Vezi daca gasesti numarul aici http://www.hondaoriginalparts.com/honda_...d_01=16610
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#9

(18-11-2010, 13:03)BogdanT Wrote: De unde le-ai luat si in cati bani? Ai ceva cod reper?
Eu le-am luat de la Honda din reprezentanta. Au fost vreo 180 de lei.

(18-11-2010, 13:32)yulasinio Wrote: Oho sunt mai mari astea ca si cele din magazin. Eu zic sa iei un set de la Honda si ai pace vreo 2 ani Icon_wink
Nu te tin chiar 2 ani (ale mele au vreo 6 luni si nu mai sunt chiar ca in prima zi - nu s-au stricat, da' nah nici PERFECTE nu mai sunt), insa isi fac treaba admirabil cata vreme sunt in buna stare lamelele. Iar partea aia groasa din cauciuc pe care se ataseaza lamelele nu e necesar s-o schimbi suficient de multi ani.





Reply



 
#10

(18-11-2010, 13:32)yulasinio Wrote: Oho sunt mai mari astea ca si cele din magazin. Eu zic sa iei un set de la Honda si ai pace vreo 2 ani Icon_wink

Vezi daca gasesti numarul aici http://www.hondaoriginalparts.com/honda_...d_01=16610

Yula e super tare site-ul...un site ca asta am pt Peugeot-ul din Ro. MULTAM FAIN!!!



Reply



 
#11

Daca te duci la Home poti sa iti pui VIN-ul tau si atunci iti arata exact componentele de pe modelul tau.

w33bb0: Pe mine atat m-au tinut Bosch-urile, le-am avut montate inainte sa vin in romania in 2008 cu aia neagra. Este adevarat ca scartaiau un pic dar inca mai stergeau destul de bine.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#12

Ieri m-am dus si eu ca omu' si am sters lamelele...ce a ramas pe laveta aia!!!Icon_biggrin sa vad cum o sa stearga de acum incolo. Daca sunt ok, le mai tin...daca nu, le schimbam.



Reply



 
#13

Am facut si eu operatiunea cu stersul lamelelor de cateva ori. Initial vor sterge un pic mai bine, dar apoi revin la "vechile obiceiuri" Icon_smile

In plus, vezi ca stersul excesiv cu laveta tinde sa "corupa" stratul de grafit de pe ele, ceea duce la o uzura prematura a lor. Asta in cazul celor noi.



Reply



 
#14

Deci nu-i bine Icon_sad Pana la urma cred ca nu scap de un set nou Icon_mad



Reply



 
#15

Eu sterg lamela de fiecare data cand spal masina....poate si de asta ma tin asa de mult Icon_biggrin
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#16

yula, la noi se arunca iarna cu nisip pe drum, si ala dispare prin vara candva. minim juma' de an mergi prin praf-nisip. ba se mai sparge un drum , se lucreaza la ceva conducte, ba borduri, ba trotuare, tot timpul sunt surse de praf-nisip. speli masina acum, in 20 min e un strat frumos de praf pe ea. pe mine m-au tinut stergatoarele 2 ani insa evit sa le folosesc des, sprituiesc bine geamul si las sa se scurga inainte sa dau la sters....oricum la cat praf e nu pot avea viata lunga aici...
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#17

Nu cred ca trebuie sa imi zici cum e, acuma cand am fost acasa am spalat masina pentru un photoshot-ul dar inainte m-am dus sa-mi schimb uleiul si am trecut pe langa un camion care mi-a facut masina mai rau decat era inainte sa o spal Icon_lol
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.