This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda S2000 AP1



 
#21

Ramforsarile asa sunt la toate, numai ca asta e vopsita negru mat si se vede mai tare.



Reply



 
#22

(13-06-2013, 09:42)yulasinio Wrote: Masina a fost neagra si revopsita, asta iarasi conteaza daca vrei sa o vinzi.


Masina din cate stiu eu a fost argintie .



Reply



 
#23

si cu volanu gresit...
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#24

Original nu a fost masina cu volanul gresit, a fost cumparata de noua din Ungaria de la reprezentanta Icon_razz



Reply



 
#25

era dupa postul lui yula apropo de alea din uk, da am dat post mai tarziu Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#26

Am vorbit si acum cu tipu' prin skype . Masina a fost cumparata din Ungaria de noua,zice ca poate sa-mi demonstreze cu ceva factura or something si bineinteles si cartea de service arata asta care este in regula. El este al treilea proprietar, a cumparat-o anul trecut in septembrie cu 25.000 km dar intre timp a venit Project Bebe Icon_smile . Proprietarul cine i-a vandut masina a umblat cu ea la tot felu' de expozitii si a castigat premii cu ea. Zice ca proprietarul de dinainte a avut foarte mare grija de masina si el a tinut-o numai in garaj si o singura data s-a intamplat sa mearga pe ploaie cu ea Icon_smile
Mi-a trimis si poze cu hibele estetice ale masinii, in afara de bara fata pe care apar crapaturi in vopsea cat firul de par, nu stiu cum au reusit sa crape panoul de usa din partea soferului, partea de plastic langa piele . O crapatura destul de mare in plastic, va trebui sa-l schimb . Eu am intalnit foarte multi proprietari de masini deja si stiu ca asta nu incearca sa ma duca de nas . Masina chiar are numai 37.000 km si nu vad de ce nu ar merita 11.000 de euro, cand in Germania, Austria, peste tot un S2k sub 40.000 km cu volan pe stanga, stock, incepe de la 15-16000 euro .

[Image: P1010176.jpeg]

[Image: P1010188.jpeg]

[Image: P1010189.jpeg]

[Image: P1010190.jpeg]

[Image: P1010192.jpeg]

[Image: P1010195.jpeg]

[Image: P1010197.jpeg]

[Image: P1010198.jpeg]

[Image: P1010199.jpeg]



Reply



 
#27

- bara fata este veilside, sau veilside replica la cat de crapata pare
- bara spate nu stiu care este
- nu are cum sa fie lasata 10 cm. arata la fel ca a mea, cu -2.5cm
- jantele sunt Rota D2 cu dimensiuni gresite la cauciucuri pe spate. Corect este 255/35-18 spate. Si sunt aproape sigur ca ating, de aia sunt indoite aripile fata. http://www.s2ki.com/s2000/topic/910822-h...ng-issues/
- fata de usa se scoate tragand de ea, dar nu cred ca a rupt-o asa. Probabil ceva accident la usa aia.



Reply



 
#28

Nu stiu man, pentru o masina de 37000km si tinuta in garaj nu arata chiar OK...adica io am aproape 60.000, nu o tin in garaj, da arat mult mai bine ca aia.



Reply



 
#29

si ce vrei sa spui? ca ala n-a prea ingrijit-o? ok, starea tehnica e mai importanta. micile probleme estetice se rezolva relativ usor.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#30

replica aia velside se 100% din fibra de srica, care in timp lucreaza mai mult sau mai putin, in f de skilul aluia care a facut-o. oricum alea vin date jos.
fata de usa se schimba si aia.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#31

Exact, atata timp cat sasiul e ok, nu tzacane tct-ul, tzacane putin motorul, nu agata treptele, nu patineaza ambreiajul, restul se rezolva relativ ieftin.

Sent from my Defy using Tapatalk 2



Reply



 
#32

(14-06-2013, 17:42)crisskro Wrote: Exact, atata timp cat sasiul e ok, nu tzacane tct-ul


Ce intelegi prin "tct" ???



Reply



 
#33

Timing chain tensioner

Sent from my Defy using Tapatalk 2



Reply



 
#34

Ahh, mersi Icon_smile



Reply



 
#35

A venit tipul cu masina din Monaco in Budapesta, maine dimineata la 9 ne intalnim iar daca masina e in regula facem schimbul .



Reply



 
#36

Si vii cu ea la meet Icon_biggrin



Reply



 
#37

oricum daca o iei sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de ea.

eu as vota pentru integra la meet Icon_smile



Reply



 
#38

Vin cu ambele la intalnire Icon_razz . O sa vina cumnatu' cu Integra . Singurul lucru ce ma ingrijoreaza ca nu stiu in ce locuri o sa umblam daca nu o sa fie o problema garda aia de 10 cm Icon_sad . Dar sa vad prima data masina live, inca nu stiu in ce locuri pot sa umblu cu ea . Din pacate saptamana asta nu o sa reusesc sa fac nimic cu ea, sa-i maresc garda sau ceva .... pana la intalnire Icon_sad



Reply



 
#39

eu n-am avut probleme cu a mea si eu ating cu catback foarte usor in multe locuri. de offroad nu se pune problema, avem prieteni cu masini normale Icon_smile



Reply



 
#40

E asfalt pana la pensiune ? Diferente de nivel mai mari la intrare in curtea pensiunii ceva ?



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.