This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Accident la 300km/h



 
#1

S-a tinut bine de tot BMW-ul avand in vedere viteza la care se circula. Ma intreb oare pe ce banda era omul de i-a iesit ala in fata Confused

http://www.carbuzz.com/news/2012/4/22/Ne...h-7708464/

[Image: 174201.jpg]

[Image: 174202.jpg]
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#2

Yula, pe banda 2 sau 3. E de ajuns ca un cretin sa vrea depaseasca un TIR fara sa se asigure. Eu am patit-o ieri (si nu numai) pe la 170-180 cand unul cu o remorca plina cu caiacuri vroia sa se bage in depasire cand eu eram aproape in spatele remorcii. Doar ieri am vazut cel putin 10-15 idioti care s-au baga brusc in fata altora fara se asigure. In 500m am vazut 3 accidente. Vineri am facut 30 km in 2 1/2 ore din cauza unui accident care a blocat toata autostrada.



Reply



 
#3

Pai in articol zicea ca il evita pe una care intra pe autostrada, de asta ma si gandeam ca ce cauta asta cu BMW-ul pe banda 1 la viteza aia.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#4

Este fff probabil sa se fi intamplat din cauza masinii care intra pe autostrada, pt ca sunt foarte multi care intra pe autostrada cu ideea in cap ca aia care deja circula pe acolo sa ii lase sa intre pe banda si, deci, nu se asigura. Oricum, la 300 kmh nu cred ca a apucat sa il vada pe ala in oglinda. Daca autobahn-ul este liber, se poate merge in coloana cu 150-180 pe banda 1. Dar mi-e greu sa cred ca asta la 300 era pe prima banda ca era autostrada goala. Probabil s-or fi alergat unii pe altii si ala era pe prima banda...Who knows!?
Citisem si eu mai devreme pe promotor.ro de accidentul asta si scria acolo ca autorul moral al accidentului nu a oprit si ca este cautat. Faza e ca, in Germania, daca esti autorul moral al unui accident (ca in cazul asta), esti bun de plata. Cunosc cazuri de accidente in care ala din fata a fost bun de plata ca nu a fost atent si, dand brusc in frane, cel din spate nu a mai avut timp sa franeze in siguranta si...poc...La noi este, ala din spate e intotdeauna vinovat...ete ca nu-i chiar asa.
Uite cum arata un Merc dupa un accident similar. In cazul asta, un ghiolban cu o motocicleta a vrut sa faca o depasire si nu s-a mai uitat sa vada daca vine cineva pe banda. Din pacate era o masina care vrand sa evite motocicleta a tras stanga de volan si a intrat pe banda 3, unde venea nenea cu Merc-ul cu 200 km/h. Urmarea (in limba germana :d )... http://www.express.de/panorama/autobahn-...73544.html



Reply



 
#5

si altii la 100km/h ne parasesc subit ....Icon_sad



Reply



 
#6

Conteaza la ceva si barierele alea de protectie. Daca era in Ro rupea 3 copaci si ii adunau in saci de pe intravilan Icon_sad
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#7

La faza asta, tot respectul pentru proiectantii de la BMW.
Oricum, din articol reiese ca erau "in gasca" un M3, un M5 si un M6. S-or fi luat la alergat - chiar daca sunt nemti, si pe ei ii mananca talpile destul de grav. In cazul de fata, "au avut cu ce" si spre marele lor noroc, se pare ca mai au zile (nu s-a terminat firul)...
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 
#8

conteaza si masina, dar e vorba si de multa sansa Icon_smile Cand e sa ai noroc ai si gata, nu te mai salveaza nici bmw-ul bmw-ului la viteza asta.



Reply



 
#9

Au avut sansa si gata. Daca era sa se loveasca de vreo masina sau vreun TIR, ales bules si prafu' s-a ales cu toate BeeMWe-urile lor...



Reply



 
#10

Accidentul asta mi-a amintit de o alta intamplare cu un Merc la vreo 250 km/h filmata de o camera de supraveghere de pe autostrada. Nu mai stiu toate detaliile (au trecut multi ani de atunci - am vazut reportajul pe ZDF), dar mi-a ramas in cap masina facand triplu axel combinat cu triplu tulup pe sosea si soferul care s-a dat jos pe picioarele lui, cam ametit dupa cum mergea. Marele lui noroc a fost acela ca era aproape singur pe sensul lui de mers, deci nu a acrosat decat parapetii soselei.
De acord cu voi, e o chestie de noroc porcesc, dar daca te ajuta un pic si fierul, conteaza.
A-propos de BMW, am avut ocazia (din pacate) sa vad si un caz cu deznodamant opus (5 morti) in vara lui 2008 pe autostrada in Italia. Pe scurt, ciocnire intre 2 TIR-uri care au prins la mijloc un Serie 5 Touring - l-am vazut ridicat in macara cand au dat drumul circulatiei - jumatate de masina disparuse, era imprastiata in bucati pe carosabil.
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 
#11

@Wagner: Imi aduc si eu aminte de accidentul ala, omul venise pe o curba lunga unde a pierdut spatele si s-a rostogolit de cateva ori dupa care a aterizat in sant. Omul a iesit din masina si s-a asezat pe iarba.

LE: Cred ca asta e...
http://www.youtube.com/watch?v=KbdH-J6UoYI
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#12

L-am vazut o singura data, dar cred ca asta e.
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.